Počas najvýznamnejších kresťanských sviatkov v roku došlo na ázijskom ostrove Srí Lanka k nečakanej katastrofe. V priebehu polhodiny sa krajinou ozvalo šesť masívnych výbochov v troch kostoloch a troch hoteloch, pričom na mieste nešťastia zahynulo takmer 200 ľudí!

Tri katolícke kostoly a tri luxusné hotely sa stali terčom teroristických útokov na Srí Lanke, pri ktorých predbežne zahynulo 189 ľudí. Medzi domácimi obeťami malo byť aj 35 turistov z USA, Británie a Holandska, pričom v krajine sa údajne momentálne nachádza aj 45 Slovákov. Podľa predbežných informácii by mali byť všetci v poriadku.

Bezpečnostný predstaviteľ zo Srí Lanky informoval, že minimálne za dvoma z výbuchov stoja samovražední atentátnici, avšak k útokom sa doposiaľ nikto neprihlásil. Domáci prezident Maithripala Sirisena vyzval verejnosť, aby zachovala pokoj, pričom kompetentné zložky vyzýva útoky vyšetriť a vinníkov potrestať. V celej krajine sa momentálne vykonávajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, ktoré zahŕňajú zatvorenie podnikov i škôl, a taktiež ostrahu pri železničnej preprave.

Pri nešťastí bolo okrem obetí zranených viac ako 400 civilistov, ktorým bola okamžite podaná prvá pomoc a niektorých preživších vyťahovali priamo z trosiek v atakovaných kostoloch a hoteloch. Cieľom útokov boli katolícki veriaci, ktorí navštívili Veľkonočnú omšu a hostia v špičkových hoteloch, ktoré sú obľúbené u zahraničných turistov.

Najzávažnejší z výbuchov, ktoré začali okolo 8:45, bol v kostole St. Sebastian v Negombo, približne 20 kilometrov od hlavného mesta Colombo. Ďalšími napadnutými kostolmi boli St. Anthony’s Shrine v Kolombe a kostol Zion v Batticaloa. Okrem kresťanských miest boli obeťami útokov aj civilisti v hoteloch Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury. Na Srí Lanke, ktorá je prevažne budhistickou krajinou, žije 7,6 % kresťanov, ktorí sú diskriminovaní, a taktiež dotláčaní do ukončenia aktivít v kostoloch.

Zdroj: CBS, NYTimes | Foto: Twitter