Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak prišiel so zmenou novely zákona o sociálnom poistení. Tentokrát však jeho návrh nepoteší mnohých Slovákov, ktorí na to môžu doplatiť stratou odmeny práve v období, kedy viaceré rodiny počas pandémie bojujú o prežitie.

Predseda SNS Andrej Danko v minulom volebnom období oslobodil 13. a 14. plat od sociálnych odvodov. To sa má však od budúceho roka zmeniť, keďže štrnáste platy sa už odvodom nevyhnú. Podľa ministra práce Milana Krajniaka to bude mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet.

Na predkladaný návrh zareagovali aj zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, podľa ktorých stratia zamestnávatelia motiváciu poskytovať odmeny. „Úľava mala za cieľ motivovať zamestnávateľov k vyplácaniu 13. a 14. Nakoľko ide o dobrovoľné benefity, predpokladáme, že veľa firiem prestane svojim zamestnancom túto formu odmeny poskytovať,“ uviedla hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov Silvia Šeptáková pre plusku.sk.

Zamestnávateľom sa totiž zvýšia náklady práve počas obdobia, kedy sa slovenská ekonomika nachádza v kríze. Mnohí podnikatelia tak dúfajú, že ide iba o dočasnú zmenu. ,,Dlhodobo poukazujeme na prax v iných európskych krajinách, kde sú zamestnanecké výhody, ktoré nie sú dané zákonom, úplne alebo čiastočne oslobodené od daní aj odvodov,“ dodala. Tisíce Slovákov tak môžu prísť o finančné odmeny, s ktorými počítajú.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/Milan Krajniak, Pixabay