V lete 2018 otriasla svetom správa o 12-tich uviaznutých chlapcoch v jaskyni v Thajsku. Deti prežili spolu s trénerom neuveriteľných 18 dní v tme, až kým ich nezachránili. Pravda o celej akcii ale vyplávala na povrch až teraz…

V júni 2018 sa celý svet prizeral na mimoriadnu záchrannú akciu mladých chlapcov. Dvanásť detí vo veku 11 až 16 rokov uviazlo pri nepriaznivom počasí spolu so svojím trénerom v jaskyni Tcham Luang Nang Non na severe Thajska. Potom, ako ostali odrezaní od sveta, strávili v tme neuveriteľných 18 dní.

Tréner chlapcov futbalového družstva, ktorý strávil v minulosti roky ako buddhista meditáciami, tak práve pomocou nich pomohol chlapcom nemyslieť na hlad a smäd až do príchodu pomoci. Po objavení družstva sa začala rozsiahla záchranná akcia, do ktorej boli zapojené stovky ľudí a jeden záchranár pri nej aj zomrel.

Chlapcov sa napokon po jednom podarilo dostať von živých a zdravých. Členovia tímu ale kvôli upokojeniu rodičov klamali, že ich chlapcov naučili potápať, aby ich mohli z jaskyne dostať. Krutá pravda, ktorá bola odhalená v najnovšej knihe Cave, je však celkom inde: „Chlapci boli nadrogovaní ketamínom a spútaní, aby nezačali panikáriť. Spútali sme im ruky za chrbát, aby si nemohli strhnúť kyslíkové masky, ktoré im boli príliš veľké. Jedinou nádejou bolo podať im drogy vo forme sedatív, ktoré prehltli a následne sme im pichli do nôh ketamín,“ uvádza Liam Cochrane pre denník News so slovami, že chlapci by sa bez potápačského výcviku cez bahnité vody normálnym spôsobom nikdy nedostali.

Zdroj: news.com.au │ Foto: YouTube