Klamú banky tisícky Slovákov? Dôchodca Jozef (72), no aj ďalší sa rozhodli prehovoriť o tom, čo našli na svojom sporiacom účte, ktorý im má zabezpečiť pokojnú starobu…
Dôchodcu Jozefa poriadne vydesil stav na jeho dôchodkovom sporiacom účte. Ten si spolu s manželkou založil pred pätnástimi rokmi v Tatra banke v dobrej viere, že si ku dôchodku, ktorého začiatok sa má navyše každým rokom výrazne oddaľovať, prilepší peniazmi z dôchodkového fondu. Celé roky tak obidvaja prispievali mesačne sumou 10 eur, ktorá sa mala rokmi zhodnotiť.
O to väčší šok nastal, keď pán Jozef zistil, že na účte išiel za uplynulý rok do mínusu a to o celých 143, 87 eura: „Plus si k tomu ešte účtujú poplatok za správu účtu 31 eur. Celé to považujem za podvod zo strany banky,“ rozhorčuje sa dôchodca pre Nový Čas. Banka, s ktorou má zmluvu od roku 2003, mu tak financie znížila o vyše 140 eur bez jediného slova. Keď si chcel navyše peniaze podľa zmluvy vybrať, odpovedali mu, že dostane len polovicu a zvyšok až o ďalšie tri roky. Dôchodca má ale strach, či mu týmto tempom na účte vôbec niečo ostane.
Hovorkyňa Tatra Banky Žiaranová má na celú vec ale svojské vysvetlenie a podľa jej slov je s dôchodkovým fondom spojené aj riziko a fond nie je garantovaný: „Pre finančné trhy bol rok 2018 veľmi náročný. Takmer všetky aktíva vo všetkých regiónoch sveta zaznamenali významné prepady, čo malo negatívny dosah na výkonnosti fondov. Výnimkou neboli ani produkty doplnkového dôchodkového sporenia,“ objasňuje so slovami, že za 3-4 roky sa pokles akciových trhov väčšinou vyrovná. Dôchodcovia by si teda vraj nemali všímať krátkodobé zníženia a zamerať sa na dlhodobé výnosy.
Po zverejnení Jozefovej spovede sa ale v komentároch ozvali aj ďalší nespokojní Slováci: „Jediné správne je to zrušiť. Mám to u tej istej DDS ako menovaný. Tiež som si položil otázku, aký švajčiarsky dôchodok mi chcú vyplácať, ak sa takýmto tempom dostanem do mínusu na účte. Banka vždy zarobí…,“ myslí si a pridáva sa aj ďalší anonymný sporiteľ: „Ten istý problém s tretím pilierom v Tatra banke mám aj ja. Výnosy za minulý rok boli mínus 234 eur, plus poplatky za vedenie účtu, teda mínus 300 eur. Peniaze sa vraj teraz vybrať nedajú, iba ak by som 20% prenechal banke.“ Sťažuje sa však aj ďalší pán: „Mal som konzervatívny fond, ktorý bol úplne bez rizika. Pred rokov však Tatra banka jednostranne tento fond zrušila a nahradila iným, rizikovým. Za minulý rok ma hneď okradli o 300 eur,“ dodáva rozhorčene.
Zdá sa, že v prípade sporenia platí staré známe pravidlo. Pred uzatvorením zmluvy je nevyhnutné podrobne prečítať zmluvné podmienky, overiť riziká, ako aj podmienky zrušenia sporiaceho účtu. Na škodu nie je ani popýtať sa známych na skúsenosti s podobným produktom, alebo si na internete vyhľadať diskusie na danú tému. Je však pravda, že na nečakané zmeny zo strany banky sa dopredu pripraviť nedá a sporiteľ tak vždy podstupuje riziko…

Zdroj: cas.sk │ Foto: Pixabay