Pred týždňom sa objavila informácia o vypuknutí epidémie v Košiciach, ktorú spôsobila kliešťová encefalitída. Prešlo ešte len pár dní a ochorenie sa prejavilo aj v inej časti Slovenska.

[sociallocker]Po Košiciach sa objavila kliešťová encefalitída už aj v Banskej Bystrici a opäť má byť zdrojom nákazy ovčí syr zo salaša. I keď sa na východe toto tvrdenie z výsledkov vzoriek nepotvrdilo, vyzerá to tak, že na strednom Slovensku bude tomu inak. Doposiaľ bolo nakazených osem ľudí, z toho štyria konzumovali syr zo salaša z Banskobystrického kraja, kde bola výroba a predaj pozastavený. V nemocnici skončilo sedem ľudí, z toho traja s ťažkým klinickým priebehom ochorenia.

Okrem kliešťovej encefalitídy sa objavila aj gastroenteritída, čo je podráždenie tráviacej sústavy, ktorá spôsobuje zvracanie či bolesti brucha a skôr ju poznáme pod pomenovaním žalúdočná viróza. Toto ochorenie sa malo prejaviť u šiestich dospelých osôb, ktorí konzumovali jedlo z tej istej reštaurácie v Banskej Bystrici. Jeden pacient musel byť hospitalizovaný v nemocnici.

Zdroj: nasabystrica.sme.sk | Foto: pixabay.com[/sociallocker]