Je tomu len zopár týždňov, čo sa do povedomia širokej verejnosti dostal mimoriadne nekonvenčný katolícky kňaz Michal Lajcha (34). Mladý farár vtedy šokoval Slovensko obšírnym tetovaním, ktoré zdobí jeho chrbát po celej dĺžke, pričom názory mladého duchovného otca nenechali chladnými ani najvyšších predstaviteľov cirkvi.

Katolícky kňaz Michal Lajcha, ktorý pôsobil v okrese Žarnovica, musel opustiť svoju farnosť, nakoľko bol pre osobné kontroverzné názory suspendovaný z funkcie kňaza. Malo sa tak stať chvíľu potom, ako vydal knihu “Tragédia celibátu – Mŕtva manželka”, ktorá hovorí o názore, že celibát by mal byť dobrovoľný. “Celibát ako podmienka ku kňazstvu je už osem storočí hnisajúcou ranou Rímskokatolíckej cirkvi, ktorá ignoruje výrok Biblie biskup nech je muž jednej ženy. Liečiť túto ranu znamená znovu svätiť ženatých,” hovorí Michal v popise svojej knihy.

Ako ďalej tvrdí, v publikácii sa zaoberá historickými a biblickými faktami, ako i pohľadom do osobného príbehu. “Azda nikdy nebolo viac potrebné, aby sa Cirkev postavila za manželstvo a rodinu ako v dobe genderizmu. Kritická odborná kniha je písaná nielen z lásky k Cirkvi, ale aj z úcty k Pravde,” dodáva bývalý kňaz. Ako je však dnes už známe, namiesto pozitívneho prístupu cirkvi k predmetnej knihe či názoru Michala mal byť mladý muž suspendovaný, pričom skončil na úrade práce. K danému postoju mal prispieť i fakt, že farár komunikoval bez dovolenia s médiami a svoje tetovanie zverejnil na sociálnej sieti.

„Áno, suspendovali ma. Bol som na to pripravený. Nie som naivný a viem, ako to v cirkvi chodí. Keby som s tým nepočítal, tak nepíšem túto knihu. Stojím si za každým slovom, čo je v knihe,“ uviedol Lajcha pre Nový Čas. I keď mala byť medializácia jedným z hlavných dôvodov pre zákaz jeho cirkevnej činnosti, pre denník sa neštítil ani kritického vyjadrenia plného sklamania: „Ja som neslúžil omšu opitý, ja som sa nikde neváľal, ja som deti se*uálne neobťažoval, neznásilňoval. Preto je trest pritvrdý. Mňa majú ľudia radi a svoju prácu som podľa nich robil nadpriemerne.“ 

Vzhľadom na skutočnosť, že ohľadom témy sa k bývalému kňazovi dostalo množstvo osobných názorov mnohých diskutérov, na sociálnej sieti Facebook zdieľal pre všetkých neprajníkov krátky príspevok: “Pre vzácnosť času, nebudem reagovať na povrchné a neodborné príspevky, z ktorých je evidentné, že diskutér knihu nečítal. Obzvlášť smutné je, keď urážajú, ironizujú a odsudzujú “spolubratia” kňazi, kladúc námietky vysvetlené v knihe… Čím sa prezradia, že odsúdili bez čítania.” Aký máte názor na vec vy?

Zdroj: Nový Čas | Foto: Facebok/Michal Lajcha