Pandemickú OČR využívajú tisícky rodičov, ktorí sú nútení zostať doma so svojimi ratolesťami. Ministerstvo práce však prišlo s návrhom, ktorý môže zasiahnuť mnohé rodiny predovšetkým po finančnej stránke. Nečakanú podporu dostal aj od člena strany OĽaNO Jaroslava Naďa.

Rodičia sa nahlásia na pandemickú OČR kvôli zatváraniu škôl, k čomu došlo počas všetkých vĺn pandémie koronavírusu. Sociálna poisťovňa tento typ ošetrovného vypláca, keďže ľudia nemôžu pracovať a sú nútení zostať doma s dieťaťom. Vyplatenie dávky však neplatí pre rodičov, ktorí sa svojvoľne rozhodnú, že ich dieťa nepôjde do školy.

Minister práce Milan Krajniak v týchto dňoch prišiel s návrhom na zrušenie tzv. pandemického rodičovského príspevku. Dôvodom má byť výrazný pokles miery nezamestnanosti, z ktorého má vyplývať, že rodičia si vedia zabezpečiť príjem po konci vyplácania bežného rodičovského príspevku.

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď považuj návrh svojho kolegu za relevantný. Je presvedčený, že vyplácanie pandemickej OČR sa zneužíva. ,,Občania buď hľadajú cestu, ako efektívne túto pomoc využívať, ale hľadajú aj spôsob, ako práve zneužiť túto pomoc od štátu. Faktom je, že na Slovensku je, žiaľ, situácia taká, že väčšina hľadá spôsob, ako túto pomoc zneužívať,“ povedal politik pred rokovaním vlády.

Minister obrany priznal, že má vlastnú skúsenosť, keď zamestnanci z jeho rezortu zneužívali štátnu pomoc počas pandémie. ,,Poznám to aj z vlastného rezortu, tí, ktorí nie sú chorí na covid a ani neboli v kontakte s pozitívnym, častokrát fiktívne uvedú, aby mohli mať nárok na poberanie OČR,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: FB/Jaro Naď-minister obrany SR, OĽaNO, YT/HNtelevízia, Pixabay