Dlho očakávaný termín 8. február, ktorý Slovákom sľuboval uvoľnovanie opatrení za cenu povinného plošného testovania, sa nezadržateľne blíži. Čo sa však stane, ak sa koaliční partneri nevedia dohodnúť a nájsť kompromis? Podľa Covid semaforu by malo po dohode masívneho plošného testovania nastať uvoľnovanie, Krajčí však verí v ďalší lockdown.

Igor Matovič a Marek Krajčí sľubovali Slovákom, že sa po plošnom testovaní prejde na Covid automat. V ňom sa však uvádza, že uvoľňovanie obmedzení a otváranie prevádzok by bolo možné iba za pravidelného pretestovávania obyvateľstva. Modrý certifikát by tak človek musel získať týždeň čo týždeň, ak by si chcel užívať „slobodu“ vyplývajúcu zo semaforu v danom regióne.

Richard Sulík a Veronika Remišová sú však zásadne proti tomuto uzneseniu a ďalšie plošné testovania nepodporujú. Na to, aby sa tento bod v Covid automate prehodnotil, by musel premiér Igor Matovič ustúpiť a podmienku pravidelného testovania zo semaforu vypustiť, prípadne aspoň upraviť.

Covid semafor má totiž sedem úrovní pandémie, ktoré určujú jasné stanovy o tom, čo môže byť v daných číslach zamorenosti otvorené a čo, naopak, zatvorené. V menej zamorených regiónoch by tak ľudia na základe negatívneho testu mohli nakupovať, konzumovať jedlo v reštauráciách, využívať lyžiarske vleky a deti by mohli navštevovať školy.

Remišová však efekt v celoplošnom testovaní nevidí: „Vznikol chaos v dátach a je namieste otázka, či netreba vzhľadom na situáciu a dáta prehodnotiť povinnosť celoplošného testovania, zakotvenú v COVID automate,“ povedala pre Nový Čas. Sulík stojí na strane Remišovej a tvrdí, že na celoplošné testovanie Slovenska pristúpil za tej podmienky, že sa spustí automat bez ďalšej povinnosti testovania! „Dohoda, ktorú sme urobili pred vyše týždňom, bola práve o tom, že tá časť COVID automatu, ktorá sa týka testovania, bude nahradená tou dohodou, ktorú máme – jedno kolo celoplošného testovania,“ skonštatoval rovnako pre čas.sk minister hospodárstva.

Vláda sa preto od 8. februára môže dohodnúť na rôznych scenároch, ktoré budú pre krajinu platiť. Pre Slovákov by bol najpríjemnejší pravdepodobne ten, kedy by sa prešlo na semafor bez potreby pretestovania obyvateľstva každých 7 dní, avšak v tomto prípade by musel premiér Sulíkovi a Remišovej ustúpiť. Ak však bude Matovič trvať na aktuálnom znení semaforu, prevádzky sa otvoria výhradne za podmienky pretestovávania obyvateľstva každých 7 dní. V ďalšom možnom scenári by sa prešlo na automat za podmienky testovania iba v najviac zamorených regiónoch. Minister zdravotníctva však už na štvrtkovej tlačovej konferencií načrtol, že Slovensko zostane v režime lockdownu a núdzovom stave pravdepodobne aj po 8. februári, a teda sa na aktuálnom stave nič nezmení.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Nový čas | Foto: IG/parlamentsr