Úrad inšpekčnej služby, ktorý preveroval postup vyšetrovateľov NAKA, napokon zadržal štyroch známych vyšetrovateľov, ktorým už boli vznesené aj obvinenia. Na ich adresu sa rozhodli vyjadriť aj ich kolegovia z Národnej kriminálnej agentúry, ktorí majú na vec jasný názor.

Úrad inšpekčnej služby, ktorý má viesť otvorenú vojnu s Národnou kriminálnou agentúrou, zadržal štyroch vyšetrovateľov NAKA v známych kauzách. Tým už boli vznesené aj obvinenia kvôli podozreniu z manipulovania výpovedí a marenia vyšetrovania. Denník N tiež pred pár hodinami zverejnil kamerový záznam spred budovy inšpekcie, na ktorom je zachytené stretnutie Zuriana a Santusovej.

Voči obvineniam vyšetrovateľov NAKA sa ale postavili ich kolegovia, ktorí zverejnili jasné stanovisko. To zdieľal na sociálnej sieti expremiér Igor Matovič či novinárka Monika Tódová. „Chceme ubezpečiť širokú aj odbornú verejnosť, že v tomto prístupe sa z našej strany nič nezmení a svoje povolanie budeme každý riadne a zákonne vykonávať aj naďalej. Mementom, na čo chceme, v skutočne ojedinelom vyjadrení tohto typu, poukázať, je však situácia zadržania štyroch našich kolegov a ich obvinenia, čo sa má javiť ako rozsiahle možné páchanie trestnej činnosti na našom pracovisku,“ uviedli.

Upozorňujú, že oni by si ako prví všimli a konali by v prípade nezákonných postupov vyšetrovateľov: „Chceme dôrazne vyjadriť jednohlasné presvedčenie, že ak by títo páchali trestnú činnosť, že by bolo dôvodné ich obviniť za zločiny, a dokonca ich obmedziť na osobnej slobode, my sami by sme o tom museli mať z mnohoročnej spolupráce na konkrétnych trestných veciach jednoznačne vedomosť a boli sme prví, vrátane kolegov zadržaných, ktorí by to odhalili a riešili, ako tomu bolo nespočetnekrát počas našej praxe. Nič také sa ale v tomto prípade nestalo a v súčasnosti dochádza buď k omylom, alebo úmyselne k tomu, že niektoré orgány činné v trestnom konaní (pričom veľmi dobre chápeme zákonné možnosti, postupy a vyhodnocovanie dôkazov) svoju činnosť, z nášho pohľadu a hlavne na základe našej znalosti informácií, vykonávajú tak, že to v nás vzbudzuje dôvodnú obavu, že tieto kroky nesledujú zákonné účely, na ktoré sami zásadne a výhradne dbáme pri našej činnosti ako orgánov činných v trestnom konaní,“ dodali.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Igor Matovic, aktuality.sk │ Foto: YT/Denník N