Kolíková po Lučanského smrti: Uvažuje o zásadnej ZMENE kolúznych väzieb!

Dátum:

Po smrti Milana Lučanského, ktorý si siahol na život v kolúznej väzbe v Prešove, sa udialo množstvo udalostí a prezentovalo viacero názorov či návrhov. Úmrtie generála je stále v štádiu prešetrovania komisiou, ktorá ešte nepovedala posledné slovo.

Najnovšie uviedla Denisa Saková (Hlas) aj Marián Saloň (Smer), že počas nahliadnutia do kamerových záznamov a spisov našli isté časové aj iné nezrovnalosti. Momentálne sa verejnosť pýta aj na obsah Lučanského korešpondencie, ku ktorej sa jednoznačne vyjadrilo vedenie prešovskej nemocnice. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si aj naďalej stojí za opodstatnenosťou kolúznej väzby pre obvinených, no začína uvažovať o výraznej zmene.

Tou by mohlo byť podľa jej slov v rozhovore pre Sme trvanie takejto väzby, ako aj motivácia orgánov činných v trestnom konaní, aby urobili svoje úkony v čo najkratšom čase. Rovnaké zmeny presadzuje aj Boris Kollár (Sme rodina), ktorý v televízii Markíza uviedol, že chystá zmenu legislatívy, aby sa kolúzna väzba nemohla zneužívať a dodal, že v Čechách je jej maximálna dĺžka 3 mesiace.

Ako uviedol pre Aktuality Filip Ščerba z Právnickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kolúzna väzba rozhodne nie je mučiaci nástroj, ako to uvádza aj Robert Fico. Pripúšťa, že v Čechách trvá podstatne kratšie, no v prípade, že sa obvinený už o marenie trestného stíhania či ovplyvňovanie pokúsil, môže v nej zostať aj roky. Je tak otázne, k akej dohode dospeje vláda a či sa začnú diať naozaj zmeny v tejto oblasti.

Milan Lučanský zomrel 30. decembra po tom, ako sa pokúsil o samovraždu v prešovskej cele. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vylúčila rovnako cudzie zavinenie, ako aj akékoľvek pochybenie personálu ZVJS, pričom priblížila hrozivé detaily samovraždy a uviedla tiež, že nevidí paralelu medzi ním a Kuciakom. Na verejnosť unikla i údajná lekárska správa exprezidenta polície, hoci tieto slová ministerstvo dementovalo a najnovšie boli zverejnené aj časti z úradných záznamov väznice či výpovede prešovských bacharov. K tomu, prečo sa Milan Lučanský takto mohol rozhodnúť, sa vyjadril aj skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek. 8. januára sa uskutočnil Lučanského pohreb v Štrbe, na ktorý prišiel Kaliňák či Harabin, pričom Pellegrini a Saková svoju účasť zrušili.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: YouTube/SME, Aktuality.sk

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Minister školstva oznámil žiakom novinku: Tieto prázdniny sa RUŠIA!

Ministerstvo školstva pred pár týždňami prišlo s návrhom, ktorý...

Boris Valábik má toho dosť: Oficiálne končí na…!

Boris Valábik v roku 2017 oficiálne ukončil aktívnu hokejovú...

POLÍCIA zadržala známeho slovenského rapera: V aute mal mať…!

Nedávno zadržala polícia slovenského rapera Karla, ktorý mal pri...

Plačková má smolu: Na letisku ju opäť odchytila POLÍCIA!

Zuzana Plačková si len pred pár dňami mohla spolu...