V priebehu posledných týždňov celé Slovensko spája svoje sily, aby pomohlo štyrom deťom trpiacim na genetické ochorenie SMA. Malí bojovníci majú čas na záchranu, kým nedovŕšia dva roky života, avšak liek, ktorý je pre ich liečbu nevyhnutný, stojí astronomické dva milióny eur.

Prostredníctvom sociálnych sietí sa prednedávnom začali šíriť srdcervúce príbehy štyroch detí, ktorých osud visí doslova na vlásku. Alex, Alexej, Amélia a Riško pre svoju liečbu nevyhnutne potrebujú medikament, pričom jeho cena je pre bežne pracujúceho Slováka priam nedosiahnuteľná. Predmetné liečovo Zolgensma, ktoré je dostupné výhradne v USA, totiž stojí 2,1 milióna amerických dolárov, a teda 2 milióny eur.

“Pozvali nás na stretnutie z ministerstva zdravotníctva. Napočúvali sa sme sa, že aké hlúposti to chceme. Ako vraj nie sú problém peniaze, ale na druhej strane sú problém peniaze. Ak by nám to zaplatili, tak by museli každú jednu liečbu preplatiť. Premiér nás kontaktoval, že mu nie je ľahostajný Riško a že budú robiť všetko preto, aby do dvoch rokov liek dostal. Vraj sa nikomu s tým chváliť nebude. Celé to bolo len kvôli imidžu. Bol tam sľúbený vládny špeciál. A vraj peniaze nie sú žiaden problém. Doteraz sme nedostali ani cent, bohužiaľ,” povedali pre televíziu JOJ rodičia malého Riška, pričom podobný názor zastávajú aj ostatní. “Žijeme v krajine, kde si platíme zdravotné poistenie a všetky odvody, ale stále počujeme, že sa nedá,” dodáva mamička a otecko Amélie.

Na transparentnom účte pre Riška sa do dnešného dňa podarilo vďaka empatickým Slovákom vyzbierať peniaze na prvý liek a rodičia chlapčeka už komunikujú so špecialistami. Aktuálne však stále potrebujú pomoc ďalšie tri rodiny, pre ktoré sa vďaka Fun radiu zriadila špeciálna sms zbierka, kde bol 2. marca prekročený prvý milión eur. Výraznú úlohu v živote detí tak prekvapivo zohráva i Boris Kollár, ktorý otvorene bojoval za príspevok od štátu, pričom v relácii V siedmom nebi venoval každej z rodín po 7-tisíc eur z vlastného vrecka.

Kollár priamo vyzval budúceho premiéra k reakcii!

,,Byť ja premiérom na mieste pána Pellegriniho, tak vám garantujem, že by som okamžite z rezervy vlády uvoľnil túto sumy a tie decká by som zachránil. A niekomu ponúknuť špeciál… Na čo jej tej rodine špeciál, aby sa išli pozrieť na tú nemocnicu, kde nemôžu ísť?” pýtal sa empaticky Boris Kollár v relácii televízie JOJ. O čosi odvážnejší však bol v povolebnej tlačovke s Igorom Matovičom začiatkom týždňa, kedy si neodpustil vyzvať budúceho premiéra zareagovať práve na túto situáciu.

“Včera som taký trochu malý podraz urobil na Igora v relácii, že som proste povedal.. Prvé, čo budem žiadať, je dofinancovanie a záchranu tých štyroch malých detí. Musím povedať, že dnes sme už na veľmi dobrých číslach a ja som ako osoba tiež podporil tento projekt. Spustili sme cez Fun radio projekt smskových posielaniach a dotácii. Osobne som tiež odovzdal 21 000 včera a vyzval som všetkých ostatných podnikateľov, politikov, ľudí dobrej vôle, aby podporili tieto deti. A to, čo sa nedofinancuje, tak ja veľmi pekne poprosím Igora, aby sa k tomu postavil a myslím si, že Igor je chlap na správnom mieste. Má deti, má sociálne cítenie, neverím tomu, šak aj ste videli v dokrútke, sa vyjadril, neverím tomu, že by urobil niečo také ako Peter Pellegrini, že proste by len rozprával o tom,” pričom ho vyzval na priame vyjadrenie sa k situácii.

Reakcia Igora Matoviča

Kým Igor Matovič dlhodobo poukazuje na korupciu v krajine, zdá sa, že ľahostajný mu nie je ani osud chorých detí. Potom, čo ho Boris Kollár podpásovo vyzval priamo pred médiami k reakcii na predmetnú situáciu, ten vyjadril svoju nespokojnosť s postupom súčasného premiéra. “Je to veľmi vážna téma, registrujem prípad týchto štyroch detí, ale bolo by veľmi nezodpovedné, aby ja som podpásovo robil akékoľvek riešenie. Na to sú ľudia, ktorí dávno by mali tú zodpovednosť spoločnú dať a jedného tých zlyhaním a by som povedal až takým symbolickým zrkadlom na koniec vlády tej mafie, ktorá nám tu 12 rokov vládne, že takýto prípad sa vlastne prevalí a že sú tu zúfalé matky alebo rodičia, ktorí prosia zúfalo peniaze pre liečbu svojich detí a premiér sa tvári, že problém neexistuje. Súčasný premiér, ktorý ešte pár týždňov premiérom bude. Má plnú kompetenciu a dávno by ten problém mal vyriešiť. Ja by som bol veľmi rád, aby Peter Pellegrini si v tomto prípade tú svoju domácu úlohu splnil ešte predtým, jak sa pobalí z Úradu vlády,” uviedol. Žeby sa chystal urobiť ako budúci premiér pre deti so SMA viac?

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Streamable | Foto: FB/Marek Vagovič, Peter Pellegrini, Boris Kollar