Vláda sa rozhodla zvolať mimoriadne rokovanie, kde predostrela nové plány v súvislosti so stúpajúcou krivkou šíriaceho sa stavu ohľadom koronavírusu. Na pomoc si spolu s pandemiologickou komisiou prizvala členov armádnych zložiek! V piatok (9. októbra) o tom informoval predseda vlády Igor Matovič, minister obrany Jaroslav Naď a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Aktuálny nepriaznivý vývoj krízovej situácie súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky si vyžaduje zapojenie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky aj na podporu v oblasti zdravotníctva,“ píše sa v návrhu Úradu vlády. Príslišníci Ozbrojených síl prídu pomôcť regionálnym hygienikom pri zvládnutí lokálnych ohnísk nákazy, pri testovaní obyvateľstva aj pri zabezpečení chodu nemocníc.

„Vojaci boli súčinní už počas prvej vlny. Teraz toto obdobie zrejme opäť prichádza. Potvrdzujem, že Marek Krajčí požiadal o vyčlenenie 1 500 jednotiek armády na pomoc hygienikom,“ dodal šéf obrany Jaroslav Naď. Vyčlenením tohto množstva vojakov sa posilnia regionálne úrady zdravotníctva a zdravotnícke zariadenia v období do 31. decembra 2020.

Matovič však dvíha varovný prst k včerajšiemu nárastu viac ako 1 100 nových pacientov nakazených koronavírusom, pričom poukazuje na skutočnosť, že ide o 75-percentný nárast oproti minulému týždňu. Krajčímu vyjadril vďaku za to, že dokázal úrady pripraviť podľa vlastných slov na viac ako 30-násobnú druhú vlnu, než ako očakávali. „Toto je odkaz pre všetkých kuvikov, ktorí sa pýtali, čo robila vláda v lete. Toto je jeden z mnohých výsledkov,“ povedal premér.

Presné umiestnenie jednotlivých vojenských skupín nie je špecifikované. Konkrétne miesta a čas použitia, počty vyčleňovaných vojakov ako aj ich materiálno-technické vybavenie, sa budú vyvíjať podľa aktuálnych požiadaviek. Šéf rezortu obrany hovorí: „Nateraz máme od ministerstva zdravotníctva požiadavku na vyčlenenie približne 350 vojakov, ktorí budú pomáhať pri dohľadávaní kontaktov, s odbermi vzoriek na testovanie, ako aj s poriadkom v nemocniciach postupne už od soboty. Aktuálne budú pôsobiť prioritne na Orave, kde je v súčasnosti situácia najhoršia, ale budeme flexibilne reagovať podľa aktuálnej potreby.“

Okrem toho sa špekuluje o tom, že riadenie chodu krajiny v kontexte pandémie už nebude spadať pod vedenie vlády, ale rozhodovanie preberie minister obrany Jaroslav Naď a hlavný hygienik z ÚVZ Ján Mikas.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TK, YouTube/HNtelevizia