Slovenky, ktoré sa chystajú vydávať, by mali spozornieť. Vláda má totiž pre ne výborné správy, ktoré ich potešia. Predstavila totiž návrh, vďaka ktorému by sme už čoskoro nemali platiť tento otravný poplatok.

Teraz by mali zbystriť pozornosť najmä ženy, ktoré sa plánujú v najbližších týždňoch vydávať. Kým doteraz ich čakala hneď po svadbe nemilá povinnosť vybavovania nových dokladov za poplatky, od júla 2019 má byť všetko zadarmo. Nedávno tiež vláda ohlásila zvyšovanie rodičovských príspevkov až o 150 eur, pričom musia spĺňať aj isté dôležité podmienky.

Ako uviedol podľa informácii TA3 poslanec Blanár a Fico zo Smeru-SD, poplatky súvisiace s vybavovaním dokladom kvôli zmene priezviska sa zrušia: “Návrh zákona má za cieľ podporiť vytváranie tradičných foriem rodiny a uľahčiť finančnú situáciu manželov, a to oslobodením od správnych poplatkov za úkony alebo konania podliehajúce poplatkovej povinnosti podľa zákona o správnych poplatkoch, ale i súdneho poplatku podľa zákona o súdnych poplatkoch (zápis zmien do obchodného registra), ktoré bezprostredne súvisia s uzatvorením manželstva a následne so zmenou priezviska jedného z manželov v dôsledku uzatvorenia manželstva,” uvádzajú.

V praxi to teda znamená, že čerstvé manželky, ktoré sa kvôli novému priezvisku po manželovi vyberú vybavovať nové doklady na úrady, ušetria. Doteraz totiž museli uhradiť 4,5 eura za nový občiansky preukaz, 33 eur za cestovný pas, 6,5 eura za vodičský preukaz, 3 eurá za zmeny v osvedčení o živnostenskom oprávnení, no aj ďalšie poplatky, ktoré sa spolu môžu vyšplhať až na takmer 80 eur. Ročne sa pritom na Slovensku uzavrie približne 30-tisíc manželstiev. Zmene sa teší aj minister financií Kamenický, podľa ktorého ľudia túto novelu ocenia.

S týmto opatrením najnovšie vyšli poslanci zo Smeru

Zdroj: ta3.com │ Foto: Pexels, Facebook/Smer-SD