Islamské hnutie Taliban ovládlo iba v priebehu niekoľkých dní celý Afganistan! Aj keď bol pod ochranou amerických vojsk NATO, velitelia stráží sa nekompromisným bojovníkom vzdávali a odovzdali im kľúče od miest celkom bez boja. K situácií sa vyjadril aj Igor Matovič a Eduard Heger, odvtedy však veci nabrali ešte rýchlejší spád!

Šokujúce udalosti v Afganistane obiehajú celý svet! Taliban obsadil všetky hraničné priechody okrem letiska v Kábule, z ktorého sa aktuálne snažia dostať desiatky tisíce ľudí preč z krajiny. Študent, ktorý do Afganistanu priletel za dobrodružstvom, už svoj čin oľutoval, diplomati a štátni pracovníci sú prevážaní veľkokapacitnými lietadlami!

Povstalci Talibanu ustanovili v krajine Islamský emirát Afganistan, informuje ich hovorca Zabíhulláh Mudžáhid. Jedná sa o rovnaký názov, ktorý štát niesol v 90. rokoch v časoch, kedy bol vedený rovnakým hnutím.

Islamský emirát Afganistan niesol svoj názov celých 5 rokov, až pokým na územie neprišli americkí vojaci NATO chrániť práva civilistov. Uctievajú náboženský totalitný režim šaría, ktorý odopiera ženám právo napríklad na vzdelanie a na následný úspech.

Aj keď lídri hnutia Taliban informujú, že tentokrát budú miernejší a modernejší, aktuálne správy z miesta hovoria opak. Ozbrojenci strieľali do civilistov pri demonštrácii a podľa všetkého sú na mieste obete.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: FB/Igor Matovic, commons.wikimedia.org, Twitter/
Zabihullah