Koaličná kríza vrcholí a od minulého piatka padli už prvé dve hlavy ministrov. Marek Krajčí sa po nátlaku musel vzdať postu lídra zdravotníckeho sektoru a pomerne nečakane opustil svoju stoličku aj minister práce Milan Krajniak. Richard Sulík spolu s Veronikou Remišovou trvajú na poslednej demisii, pričom odstúpenie Igora Matoviča z postu premiéra považujú za jediné riešenie vhodné pre krajinu.

Po pondelkovom vyhlásení Richarda Sulíka a Veroniky Remišovej je jasné, že ďalšia spolupráca týchto troch koaličných partnerov neprichádza do úvahy. Minister hospodárstva dokonca tvrdí, že ak Igor Matovič odstúpi za podmienky, že odstúpi aj Sulík, rád tak urobí. Líder strany SaS zároveň tvrdí, že pokiaľ Matovič na poste premiéra zotrvá, opustí vládu on.

Kvôli pretrvávajúcim roztržkám si preto Sulík dohodol s prezidentkou osobné stretnutie, tá si však najskôr sadla za stôl s premiérom. Zuzana Čaputová zaujala po stretnutí s Matovičom jasné stanovisko: „Do tohto bodu sa vláda dostala po mnohých hodinách rokovaní, následnej dohode a jej porušení. Slovensko potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie,“ uviedla hlava štátu.

Celé vyjadrenie Zuzany Čaputovej

„V posledných týždňoch som absolvovala množstvo rokovaní s koaličnými lídrami a niektorými ministrami. Poznám ich stanoviská a oni poznajú to moje. Situácia dospela do krajnosti, keď dve strany vyzvali na odchod premiéra a hroziacu menšinovú vládu opakovane a verejne odmieta strana Sme rodina. Do tohto bodu sa vláda dostala po mnohých hodinách rokovaní, následnej dohode a jej porušení. Pozvala som preto dnes pána premiéra, aby som si od neho vypočula, ako sa chce postaviť k riešeniu tejto kritickej situácie. Nateraz pre mňa nemal konkrétnu odpoveď. Konflikty vo vláde sledujeme mesiace, vládna kríza trvá dva a pol týždňa a na každom dni záleží.

Preto som predsedu vlády požiadala, aby koaličnú aj vládnu krízu ukončil čo najskôr. Vládna kríza je o to závažnejšia, že sa deje v súbehu s krízou pandemickou. Ľudia čelia každý deň úmrtiam svojich blízkych, ekonomickým dopadom a neistote a nárastu chudoby. Tento kritický stav je sprevádzaný nestabilitou a oslabení fungovania vlády či chaosom, ktorý má svoje konkrétne obete. Slovensko potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie, aby sme nepatrili medzi najhoršie krajiny na svete, kde zomiera najviac ľudí na Covid. Okamžité zmeny v ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, lebo chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou.

Okamžité zmeny vo vakcinácii, ktorá nebude nedôstojným zápasom o život. Okamžité zmeny v komunikácii do krajiny a aj navonok, ktorá bude hodná reprezentovania Slovenska ako krajiny slušných ľudí. Za týchto okolností všetci členovia vlády, premiéra nevynímajúc, musia o to viac konať vo verejnom záujme, v záujme republiky a jej občanov. V čase krízy Slovensko potrebuje plne funkčnú a výkonnú vládu. Treba ukončiť agóniu, treba konať, je najvyšší čas. Ďakujem za pozornosť.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová | Video: streamable.com | Foto: FB/Zuzana Čaputová, canvas.com