Konflikt na Ukrajine začal už pred takmer dva a pol rokom, resp. vo februári 2022 vstúpili vojská Ruska na ukrajinské územie. Žiaľ, prelialo sa veľké množstvo krvi a “utopili” neskutočné miliardy eur. Mier ale stále nie je a ak sa jednotlivé strany nedohodnú, trvať môže ešte veľmi dlho. Ale nemusel by.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu povedal, že predloží Moskve návrh na ukončenie vojny, keď sa na ňom zhodne medzinárodné spoločenstvo. Tieto slová predniesol na dôležitom summite vo Švajčiarsku, ktorý mal “meno” Mierová konferencia o Ukrajine. Zúčastnených bolo takmer 100 krajín, čo je však podstatné, Rusko tam zástupcov nemalo.

Zelenskyj vo vystúpení účastníkom povedal, že dvojdňový summit položí základy urovnania s Ruskom. „Musíme spolu rozhodnúť, čo znamená spravodlivý mier pre svet a ako ho možno dosiahnuť trvale,” uviedol. „Potom to bude oznámené predstaviteľom Ruska a tak na druhom mierovom summite môžeme zariadiť skutočný koniec vojny,” doplnil.

Druhý summit zatiaľ nemá konkrétny dátum ani miesto, špekuluje sa ale o tom, že by mohol byť v Saudskej Arábii.

Čo sa týka Ruska, to je vraj pripravené na mierové jednania, no aj naďalej má byť azda najdôležitejšou podmienkou pre “Putina a spol” to, aby sa Ukrajina vzdala myšlienky na vstup do NATO, zároveň žiada o stiahnutie ukrajinských vojakov z juhovýchodu krajiny. Podľa niektorých sú ale takéto podmienky pre Ukrajinu i pre západný svet neprijateľné, keďže by vyzrali skôr ako kapitulácia.

Isté je tak v túto chvíľu jedno – na dosiahnutie mieru bude nevyhnutné učiniť výrazné kompromisy všetkých strán, otázne ale je, kam v nich budú ochotné zúčastnené strany zájsť.

 

Zdroj: THe Telegraph | Foto: Depositphotos