Marek Vagovič, novinár a kolega zavraždeného Jána Kuciaka, sa len v auguste tohto roka tešil z veľkej pracovnej novinky. Na obrazovkách RTVS dostal vlastnú reláciu s názvom Pod povrchom, no po krátkej chvíli zároveň aj končí po konflikte s vedením televízie. Na sociálnej sieti zverejnil naštvaný status.

Marek Vagovič neskrýval radosť, keď dostal v RTVS priestor na vlastnú reláciu s názvom Pod povrchom vysielanú vo štvrtok večer. Do hosťovského kresla si pozýval rôzne osobnosti, medzi nimi aj bývalého prezidenta finančnej správy a kajúcnika Františka Imreczeho. Práve kvôli tomuto menu začalo vznikať v zákulisí dusno.

Novinár sa rozhodol spoluprácu s RTVS ukončiť a zdá sa, že medzi Vagovičom a vedením televízie vznikol poriadny konflikt. Na sociálnej sieti totiž zverejnil, aké praktiky sa podľa neho diali v zákulisí: “Člen vedenia, o ktorom všetci v televízii vedia, že tam zastupuje (a chráni) záujmy Sme rodina, sa dokonca pokúsil pretlačiť mi do zmluvy s RTVS paragrafy o mlčanlivosti, aby som si náhodou ‘nepustil hubu na špacír’,” píše. To mal byť prvý silný impulz k jeho odchodu z relácie, no prišiel aj druhý moment.

Druhýkrát som pohrozil odchodom, keď programový riaditeľ odsunul rozhovor so šéfkou tímu Gorila s „argumentom“, že by šlo o ‘ďalšiu provokáciu smerom k Rade RTVS, ktorá by nám nemusela schváliť rozpočet’,” uviedol so slovami, že aj keď prišli jeho médiá pre závažné zistenia v minulosti o peniaze z reklamy, vždy sa vedenie postavilo na jeho stranu. Vagovič odmieta tvrdenia RTVS, že jeho relácia mala nízku sledovanosť, keďže so štatistikami prišli až po jeho pohrození odchodom.

Vyjadrenia vedenia označil za “žonglovanie s číslami”. Podľa Plusky vedenie RTVS odkázalo, že zmluva s novinárom bola podpísaná len do konca roka, pričom relácia nedosahovala očakávaný výkon v rámci sledovanosti a odozvy. Napokon mu ponúkli presun relácie na kanál RTVS:24, no to Vagovič odmietol aj kvôli tomu, že na kanáli už funguje obdobný program. Vedenie tiež odmietlo dať novinárovi absolútne slobodnú ruku pri výbere tém a hostí: “Je potrebné zdôrazniť, že RTVS ako verejnoprávne médium nesie zodpovednosť za vysielaný obsah, ktorý musí spĺňať nároky na objektivitu, vyváženosť a nestrannosť.”

Vagovič však odkázal, že výber scenára a hostí vždy konzultoval s dramaturgičkou Martinou Kubaniovou, ktorá výsledok oznámila programovému riaditeľovi RTVS. Taktiež sa ohradil, že podobné relácie na RTVS, ako Do kríža či Silná zostava nevyžadujú schvaľovanie hostí či tém riaditeľom. Generálny riaditeľ Ľuboš Machaj uviedol, že televízia musí mať odvahu odkrývať kauzy, no zároveň dodržiavať legislatívu a vnútorné normy. “Svoju slobodu, integritu a nezávislosť si vážim viac ako akékoľvek peniaze,” dodal novinár. Do RTVS mieri zároveň nová relácia pri príležitosti 30. výročia vzniku SR, kde sa medzi glosátormi objaví Adela Vinczeová, Michal Hudák a ďalší.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk, FB/Marek Vagovič │ Foto: RTVS, FB/Marek Vagovič