Koronavírus sa na Slovensku rozširuje čoraz viac a vláda robí mimoriadne opatrenia, aby čo najviac zamedzila postupovaniu nákazy. Analytici zverejnili dátum, ktorý bude pre našu krajinu kritický.

Slovensko je každým dňom svedkom pribúdajúcich nakazených na koronavírus, pričom k dnešnému dňu evidujeme 105 obyvateľov, z ktorých sú dvaja vo vážnom stave. Okrem škôl a verejných zariadení už pristúpili k zatvoreniu aj veľkí zamestnávatelia ako Volkswagen, Peugeot či Jaguar. Slová analytikov pritom nie sú na najbližšie týždne príliš priaznivé.

Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva zverejnil aj tri teoretické modely šírenia, ktoré môžu v našej krajine nastať. Prvý už avízoval aj premiér Peter Pellegrini, pri ktorom by sa pri súčasných opatreniach nakazilo vírusom 25 percent obyvateľov, čiže 1,4 milióna ľudí. Vrchol nákazy by nastal dňa 23. júna na 100. deň od spustenia opatrení, pričom nasledujúce dni by mal počet nových prípadov klesať.

Ďalší model počítal s nulovými opatreniami, kedy by sa koronavírusom infikovalo až 45 percent obyvateľov, a teda 2,5 milióny občanov. K vrcholu nákazy by v tomto prípade došlo už na prelome marca a apríla, no naše zdravotníctvo by skolabovalo. Tretí model by znamenal povinnú karanténu a celkový počet nakazených by tak nepresiahol 10 percent, no prebiehal by 150 dní.

Inštitút dúfa, že pri prísnych opatreniach, dodržiavaní karantény a nosení rúšok sa môže Slovensko pohybovať niekde medzi priaznivejšími modelmi a vyhnúť sa tak kolapsu: “Preto prosíme, noste rúška, umývajte si ruky, zostaňte doma, pokiaľ je to možné a navyvádzajte blbosti, ktoré ohrozujú vás a vašich blízkych, ktorí môžu pokojne patriť medzi rizikové skupiny.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: izp.sk │ Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky