Minister zdravotníctva a člen krízového štábu Marek Krajčí sa v podcastovom rozhovore pre portál Aktuality vyjadril, že nás čakajú nové opatrenia. Vyzerá to tak, že sa musíme rozlúčiť s postupným uvoľňovaním pravidiel, ktoré nám do životov nakrátko prinieslo svetlo a optimizmus.

Od nástupu koronavírusu zažil nielen slovenský národ, ale takmer celý svet obrovský počet zákazov a príkazov, na ktoré nebol nikto zo Slovákov pripravený. Ako to, žiaľ, občas býva, netešili sme sa príliš dlho a máme tu nové zmeny. Uvoľnovaním prísnych pravidiel sme urobili veľký krok dopredu, onedlho však cúvneme dva kroky vzad.

Ako sa zdá, ďaľšie nové opatrenia budú vyhlásené už čoskoro. “Je potrebné čo najskôr zakázať hromadné podujatia v zariadeniach, kde sa konzumuje strava, takisto diskotéky, nočné kluby, pretože tam sa, samozrejme, konzumujú nápoje, toto opatrenie by malo platiť celoplošne. Tam sa práve šíri táto infekcia, tieto podujatia je potrebné zastaviť,” uviedol v rozhovore pre Aktuality minister Krajčí.

Ako už je známe, niektoré opatrenia vstúpili do platnosti iba pred okamihom. Jedným z nich bol zákaz svadieb nad 30 hostí, pričom Krajči upresňuje: “Niekto by to musel nahlásiť, neviem si predstaviť, kto bude vyšetrovať, kde sa aká svadba koná. Toto opatrenie je dôležite preto, pretože je postihnuteľné a my vyzývame ľudí od začiatku k zodpovednosti. Ide nám tu v podstate o ľudské životy, o životy tých, ktorí môžu úplne zbytočne umrieť kvôli jednej svadbe. Tieto opatrenia robíme pre dobro ľudí.”

Slovenské nemocnice majú momentálne pripravené ventilátory pre 1 000 pacientov s vážnym priebehom ochorenia a 1 000 nakazených s miernejším priebehom. Krajči prezradil, že nemocničné zariadenia majú k dispozícii 35 000 lôžok pre pacientov nakazených koronavírusom.

Čo teda majú Slováci očakávať v druhej vlne? “Robíme všetko preto, aby sme tú krivku oploštili, aby sme sa do tejto fázy nemuseli dostať, urobíme pre to všetko. Budeme príjmať také opatrenia, aby sme to zvládli. Aby sme mali vírus pod kontrolou, až kým nepríde vakcína.” Aké nové obmedzenia prinesie krízový štáb, ktorý uviedol Českú republiku medzi tzv. rizikové červené krajiny, sa dozviete onedlho. Očakávať však môžete zatváranie hraníc a celoplošný zákaz hromadných podujatí v zariadeniach, kde sa podávajú strava a nápoje. Minister zdravotníctva a člen krízového štábu Marek Krajči potvrdil, že radikálne obmedzenia, aké sme zažili v prvej vlne, už do platnosti neprídu.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: FB/Marek Krajčí