V sobotu 24. novembra je to presne 27 rokov, čo svet prišiel o mimoriadnu hudobnú legendu Freddieho Mercuryho. Frontman kultovej kapely Queen však prežíva v srdciach miliónov fanúšikov, pričom po uvedení filmu Bohemian Rhapsody si ho opäť pripomína a obdivuje celý svet.

Freddie Mercury, vlastným menom Farrokh Frederic Bulsara, bol nezabudnuteľným spevákom, skladateľom, klaviristom, kontroverzným bohémom, perfekcionistom, ale aj citlivým chlapcom. Hudobná kariéra, ako aj život jednej z najväčších ikon rockovej hudby, bola doslova neovládateľná.

Útly chlapec s výraznými črtami, narodený 5. septembra 1946, pochádzal z africkej Tanzánie, pričom celé svoje detstvo prežil v Indii. Hru na klavír začal študovať ešte ako 7-ročné dieťa, pričom vedomosti získal na chlapčenskej internátnej škole St. Peter’s School v Bombaji. Freddie sa túžil stať hudobníkom už ako teenager, pričom svoju prvú kapelu “The Hectics” založil vo veku 12 rokov. Práve v tomto období, kedy s priateľmi hrával coververzie známych hitov, vznikla aj jeho prezývka Freddie. Keď mal hudobník 17 rokov, na Zanzibare vypukla revolúcia, čo prinútilo celú jeho rodinu presťahovať sa do Anglicka, kde začal Freddie študovať grafický dizajn v Londýne.

Práve tu potvrdil, že nie je len skvelým hudobníkom a spevákom, ale aj grafikom, pričom na mnohých jeho kresbách je zobrazený gitarista Jimi Hendrix. Mercury bol odjakživa vášnivým spevákom, pričom po školskej kapele pôsobil v zoskupení Ibex, neskôr Sour Milk Sea, až sa napokon stretol s gitaristom Bryanom Mayom a bubeníkom Rogerom Taylorom. Freddie chodil pravidelne na koncerty ich skupiny Smile, pričom po odchode ich speváka sa mu podarilo po dlhšom čase ostatných presvedčiť, aby mohol nastúpiť na jeho miesto, nehovoriac o zmene názvu kapely. Bryan navyše v roku 1970 zoznámil výrazného speváka i s jeho životnou láskou, blondínkou Mary Austin.

Aj keď bola hviezda svetových pódii pred divákmi suverénnym frontmanom a teatrálnym šoumanom, v súkromí bol plachým a samotárskym mužom, ktorý si kupoval priateľov. Mercury žil zopár rokov s Mary v Londýne, kde ju dokonca požiadal o ruku, pričom v roku 1976 sa jej priznal k svojej orientácii, čo ukončilo ich vzťah. Napriek tomu však zostali doživotnými priateľmi, pričom pre Freddieho mala navždy mimoriadne miesto v srdci. Okrem iných skladieb jej venoval aj hit “Love of My Life”, ktorý je jednou z najväčších piesní skupiny Queen.

Kontroverzný bohém a miláčik publika viedol mimoriadne “rockový” život, pričom dokonale prežíval každý jeden deň. Šou si nenechával iba na pódium, no v súkromí usporadúval divoké večierky, ktoré boli medzi smotánkou či bizarnými postavičkami z celého sveta doslova legendárne. V 80. rokoch si prešiel mnohými partnermi, večierkami, no nepohrdol ani rôznym formám nelegálnej “zábavy”. Freddie bol rockerom telom i dušou, pričom do hudby, ktorú komponoval, pridával prvky rôznych štýlov. Nenávidel totiž stagnáciu a rovnaké postupy, a preto sú aj skladby či albumy zmesou popu, rocku, gospelu, metalu či disco.

Aj keď sa všetci muzikanti z kapely Queen venovali aj sólovým projektom, nikdy na seba nezanevreli, pričom ich koncert Live Aid z roku 1985, ktorý je zároveň finálnou scénou filmu Bohemian Rhapsody, bol vyhlásených za „najlepšie koncertné číslo v histórii rockovej hudby”! O rok neskôr bolo Freddiemu diagnostikované zákerné ochorenie HIV, ktoré však spevák, ale i jeho najbližší na verejnosti absolútne odmietali. Pred novinármi tvrdil, že výsledky testov boli negatívne, čo však vyvracal jeho neustále zhoršujúci sa výzor a absencia koncertov skupiny Queen. 18. februára 1990 vystúpila kapela pred verejnosťou poslednýkrát, kedy si v Londýne prebrali na Brit Award cenu za výnimočný prínos pre hudbu.

Následne sa Mercury absolútne stiahol z očí verejnosti, pričom pred kamerou stál poslednýkrát v roku 1991, kedy výrazne pochudnutý natočil svoj posledný klip ku skladbe “These Are The Days Of Our Lives”. Posledných šesť rokov svojho života prežil po boku partnera Jimma Huttona, ktorému taktiež diagnostikovali ochorenie HIV v roku 1990, pričom s ním dokázal bojovať ďalšie dve desaťročia.

22. novembra 1991 si k sebe nechal zavolať manažéra skupiny Jima Beacha, prostredníctvom ktorého vyšlo verejné vyhlásenie speváka o jeho zdravotnom stave. “V náväznosti na množiace sa dohady v tlači počas posledných dvoch týždňov, chcem potvrdiť, že som bol pozitívne testovaný na HIV a mám AIDS. Považoval som za správne doteraz držať túto informáciu v tajnosti, lebo som chcel chrániť súkromie aj tých, ktorí sú okolo mňa. Ale nadišiel čas, aby sa moji priatelia a fanúšikovia po celom svete dozvedeli pravdu,” vyhlásil Freddie, pričom iba niečo cez 24 hodín neskôr naposledy vydýchol vo svojom dome v Kensingtone. Freddie Mercury zomrel vo veku 45 rokov, pričom jeho popol pochovala Mary Austinová, ktorej zanechal väčšinu svojho majetku, na neznámom mieste, ako si to želal nezabudnuteľný líder skupiny Queen.

Posledné video Freddieho Mercuryho a kapely Queen

Video: YouTube | Foto: wallpaperclicker.com