Desaťročie, teda desať rokov. Doba, za ktorú sa toho môže odohrať veľmi veľa v ľudskom živote, zatiaľ čo z pohľadu histórie je to len kratučký časový úsek. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, ktoré desaťročie ľudského života je to najnáročnejšie?

Nutno na úvod povedať, že nie všetci žijeme rovnaké životy, nie každý sa dá zaškatuľkovať. Stačí sa pozrieť na ľudí v našom okolí a porovnať ich trebárs s nejakou osobnosťou známou celému svetu, no veľké rozdiely môžete vidieť kľudne medzi susedmi alebo ľudmi v jednej firme.

Rovnako tak treba uznať, že každé desaťročie života môže byť krásne, no aj trpké, náročné. Zatiaľ, čo niekto má krásne detstvo, niekto vyrastá v domácnosti plnej domáceho násilia. Naopak, niekto je po šesťdesiatke čiperný, športuje, cestuje, a niekto chodí po doktoroch, je osamelý alebo už ani nemusí byť medzi nami.

Venujme sa však bežným masám ľudí, žiadnym extrémom takým či onakým. Ktoré desaťročie ľudského života je zrejme tým úplne najnáročnejším, hoci zároveň často veľmi krásnym? A prečo?

→ POKRAČOVANIE ČLÁNKU