Vladimír Krčméry patrí k uznávaným epidemiológom, ktorého názor si vážia kolegovia, občania i samotná prezidentka Zuzana Čaputová. Z tohto dôvodu sa rozhodol objasniť viaceré dezinformácie o koronavíruse, ktoré sa momentálne šíria v spoločnosti.

Sociálne médiá sú prívetivým prostredím pre šírenie mnohých hoaxov, ktoré môžu vyvolávať v ľuďoch strach i zmätok. Je preto nesmierne dôležité informácie o ochorení COVID-19 filtrovať a niektoré z nich brať s nadhľadom. Odporúča to aj expert na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry, ktorý vyvrátil mnohé nepravdy.

Širokou verejnosťou sa šíri informácia, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by dokázali, že rúško je dostatočným ochranným prostriedkom pred koronavírusom. 60-ročný odborník však upozorňuje, že vírus je kvapôčková infekcia, ktorú rúško dokáže zachytiť. Prekrytie úst i nosa má byť 90 % úspechu, ako sa nenakaziť.

Internetom sa taktiež šíri informácia, že rúškom si stačí prekryť ústa, ak ho totiž nosíme na nose po celý deň, cítime sa apatickí a mozog nepracuje tak efektívne. Prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK v prvom rade hovorí iba o polovičnej ochrane proti pandemickému ochoreniu. ,,Nie je pravda, že chodíme oťapení. Kolegovia merali hladinu kyslíka pulzným oxymetrom po 8 až 9-hodinovom nosení rúška a nič sa nezmenilo,“ uviedol pre cas.sk.

Slováci sú nahnevaní, že sú zatvorené fitness centrá, aj keď sa v nich nakazilo minimálne množstvo ľudí. Rodák z Bratislavy však varuje, že pri cvičení je zvýšená frekvencia dychu a kvapôčky vírusu sa môžu častejšie dostať na človeka cvičiaceho na vedľajšom stroji, nehovoriac o osobnom kontakte.

Hovorí sa, že antibakteriálne mydlá a dezinfekčné prostriedky môžu ničiť imunitu predovšetkým na rukách. Podľa Krčméryho sú však baktérie prirodzenou zložkou, ktorú má na koži každý jeden z nás. Dezinfekčné prostriedky majú tak v tomto období obrovský zmysel.

Mnohí komentujúci na sociálnej sieti tvrdia, že ochranný štít na ochranu pred nákazou úplne stačí a rúško už nie je potrebné. To však nie je celkom správna dedukcia. Štít má totiž väčší odstup od úst, v dôsledku čoho sa môže kontaminovaný vzduch šíriť ďalej a daný človek je na najlepšej ceste nakaziť sa. Bývalý člen Ústredného krízového štábu preto odporúča kombináciu rúška a ochranného štítu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk   |  Foto: YT/POSTOJ TV, Pixabay, depositphotos.com