Aj keď Vladimír Krčméry oficiálne skončil v Ústrednom krízovom štábe, naďalej je pripravený pomáhať tam, kde ho potrebujú. Potvrdzuje to aj jeho rozhodnutie spred pár dní, keď sa sám dostal do prvej línie v boji proti koronavírusu.

Uznávaný lekár tropickej medicíny nedávno priznal, že čoskoro plánuje vycestovať do cudziny, kde sa chce pridať k svojmu tímu v utečeneckých táboroch. Ešte predtým však stihol zareagovať na zúfalú výzvu zo strany riaditeľa neziskovej organizácie Oáza-nádej pre nový život, farára Petra Gombitu.

Gombita neustále upozorňuje na ľudí bez domova, ktorí patria k najzraniteľnejším skupinám v súvislosti s nákazou. V dôsledku prísnych opatrení sa museli všetky útulky a charity zavrieť. Bezdomovcom tak už nemohli vydávať teplé jedlo a nemali sa ani kde umyť.

Krčméry sa tak rozhodol konať, pričom zaktivizoval svoj tím z Vysokej školy sv. Alžbety, nadáciu Dedo a organizáciu Equita. Spoločne prišli testovať ľudí bez domova do Košíc, pričom sa nezamerali iba na ochorenie COVID-19, ale aj tuberkulózu, cukrovku a iné závažné ochorenie. „Profesor Krčméry prišiel, zahlásil, nech mu tu dáme na stôl obrus, sadol pod orech a začal pracovať. Všetci mali úplne iný prístup. Bezdomovci im rozprávali svoje životné príbehy, ako sa tu dostali, aj dušu si vyliali,“ opísal príchod epidemiológa šéf neziskovej organizácie na sociálnej sieti.

Samotného kňaza prekvapilo, s akým nasadením pracoval každý jeden lekár. „Pre mňa to bol šok – vidieť s akým nasadením, veľkou ochotou a láskou pracovali s našimi ľuďmi. Cítim sa tak „maličký“ po tomto zážitku, mám pocit, že týmto ľuďom „nesiaham ani po päty“,“ dodal Gombita.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Oáza – nádej pre nový život, n.o.  |  Foto: FB/Ronald P., Oáza – nádej pre nový život, n.o.