Po schválení obrannej dohody medzi Slovenskom a USA sa v parlamente rozoberá ďalšia kontroverzná téma, ktorou je súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Do rokovania sa zapojil aj bývalý premiér Igor Matovič, ktorý nešetril kritikou.

V posledných dňoch sa v Národnej rade SR rokuje o novej súdnej mape, pričom jej schválenie by znamenalo veľké zmeny. Zrušili by sa štyri okresné súdy v mestách Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok. Z pôvodných 54 okresných súdov by zostalo iba 30.

Zmena súdnej mapy sa nepáči mnohým sudcom, ktorí proti nej protestovali priamo pred parlamentom. Šéfku rezortu spravodlivosti Máriu Kolíkovú opäť kritizuje aj Igor Matovič. Je totiž presvedčený, že je ohrozených niekoľko stoviek miliónov eur z plánu obnovy, ak reforma súdov nebude prijatá.

Je tak zrejmé, že koalícia ani zďaleka nie je dohodnutá na podpore zmeny zákona. ,,Doslova sa budeme musieť Európskej komisii doprosovať, aby prižmúrila oči. Aby nám aj napriek tomu, ak si pani ministerka nesplní domácu úlohu, peniaze poslala, prípadne ich pozdržala, aby definitívne neprepadli,“ povedal minister financií po rokovaní vlády. Podľa Veroniky Remišovej dokonca Kolíková priznala, že nová súdna mapa má viaceré nedostatky, na ktorých treba popracovať.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: FB/Mária Kolíková, TV Markíza, YT/HNtelevízia