Minister práce, sociálnych vecí a rodiny už niekoľko mesiacov intenzívne pracuje na dôchodkovej reforme, ktorá spôsobila na politickej pôde hotové zemetrasenie. Jeho plány sú poriadne odvážne a už teraz zožali niektoré návrhy poriadnu kritiku, ktorá pokračuje zo strany SaS.

Aj napriek tvrdej kritike sa Milan Krajniak stále nevzdal myšlienky dôchodkovej reformy. Jedným z jeho návrhov bolo, že pracujúce deti budú prispievať na penzie svojich rodičov, pričom budú odvádzať 2,5 % z hrubej mzdy. Člen strany Sme rodina chcel však aj potešiť aj občanov a plánuje zvýšiť materskú i rodičovské príspevky.

Jeho reformu však poriadne skritizovali liberáli prostredníctvom ministerstva hospodárstva, ktorému šéfuje Richard Sulík. Strana SaS totiž dlhodobo bojuje proti zvýšeniu daní a odvodov, k čomu by došlo, ak by boli odsúhlasené návrhy Krajniaka. ,,Žiadame predkladateľa, aby upustil od návrhu financovania neodôvodneného zvýšenia dávok prostredníctvom zvýšenia odvodov,“ uviedol rezort na právnom a informačnom portáli SLOV-LEX.

Podľa rezortu hospodárstva by sa zvýšilo celkové daňovo-odvodové zaťaženie, zvýšilo sa riziko odchodu Slovákov do zahraničia, znížila sa konkurencieschopnosť, a taktiež by sa obmedzila príležitosť na vytvorenie kvalifikovaných pracovných pozícií. ,,Na druhej strane je zrejmé, že by si uvedené zvýšenie dávok a príspevkov následne vyžiadalo zvýšenie verejných výdavkov o vyše 43 miliónov eur ročne,“ uvádza sa v oficiálnej správe. Slovákom by sa tak síce zvýšili príspevky rôzneho druhu, no zároveň by museli platiť vyššie dane i odvody.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: slov.lex.sk  |  Foto: FB/Milan Krajniak, Sloboda a Solidarita, YT/HNtelevízia