Európska únia má dnes dvadsaťosem členov, teda zastrešuje viac ako polovicu krajín celej Európy. To však o pár rokov nemusí platiť, určite nie po takýchto, hoci zatiaľ len slovných konfliktoch.

[sociallocker]Luxemburský minister zahraničných vecí ostrou kritikou môže spustiť lavínu. Jean Asselborn vyzval EÚ, aby zo svojich radov vylúčila nášho južného suseda. Maďarsko sa totiž správa podľa jeho slov k utečencom horšie ako k zvieratám, stavanie plotov či vyjadrenia na ich adresu vraj nekorešpondujú s postojom EÚ.

Prednedávnom kritizoval aj premiéra Maďarska Viktora Orbána. “Zničil si toho veľa nielen v Maďarsku, ale i ohľadom hodnôt Európskej únie.”

[poll id=”37″]

Aj toto bude zrejme jedna z diskutovaných tém na stretnutí zástupcov dvadsaťsedem krajín EÚ, keďže Veľká Británia sa ho už nezúčastní. Na summite sa má riešiť budúcnosť Únie po Brexite a dopad odchodu jednej z najväčších krajín EÚ.

Takéto vyjadrenia sú však zároveň trošku kontroverzné, pretože sa jasne ukazuje, že sa EÚ určitým spôsobom stavia nad suverenitu členských štátov. Prijímanie utečencov je jedným z faktorov, ktoré názorovo rozdeľujú nielen ľudí, ale aj celé krajiny. A keďže Maďarsko nie je jediná krajina, ktorá sa snaží obmedziť, prípadne úplne zastaviť príchod nových utečencov, môže to byť reálny začiatok rozbrojov vo vnútri EÚ a jej následným rozpadom, prípadne výrazným znížením počtu jej členov.

[poll id=”36″]

Zdroj: idnes.cz | Foto: nyt.com
[/sociallocker]