Mnohí z rodičov neodolali detským prosbám dostať pod stromček psíka a svojim ratolestiam teda zakúpili rozkošné šteniatko či mačiatko. Veterinárka ale dôrazne varuje pred niektorými chybami!

Aj vy ste sa možno odhodlali kúpiť vašim ratolestiam pod stromček živého tvora a deti sa tak už zopár hodín tešia malému šteniatku či mačiatku. Veterinárka Zuzana Pompurová ale pre markiácky portál TVnoviny upozorňuje na najčastejšie chyby, ktoré si mnohokrát rodičia neuvedomujú.

Zviera v prvom rade nie je vec a treba k nemu tak aj pristupovať. Predtým, než deťom zvieratko kúpite, uistite sa, že bude mať zabezpečenú každodennú starostlivosť, prístup k potrave, vode aj možnosti vyvenčenia. Svoj dom už nebudete môcť bez štvornohého miláčika opustiť na viac dní a treba vždy plánovať, ako a či sa bude môcť niekto o vášho kamaráta postarať v čase neprítomnosti.

Deti pred Vianocami síce sľubujú, že sa o zvieratko budú vzorne starať, no čím sú menšie, tým je treba ich sľuby brať s väčšou rezervou. Pre istotu rátajte s možnosťou, že väčšinou budú odkázané na pomoc dospelých a hlavne vy si musíte zvážiť, či máte na starostlivosť dostatok času.

Neposlednou vecou, o ktorej treba porozmýšľať, sú financie. Kŕmenie, veterinárna starostlivosť, ako aj neočakávané ochorenia niečo stoja a psík by nemal trpieť kvôli zanedbanej návšteve veterinára či nekvalitnej strave.

V neposlednom rade treba dávať pozor aj na nákazy od zvierat, na ktoré sú náchylné práve deti: “Ak si prinesiete do domácnosti nové zviera, treba ho týždeň až dva držať v karanténe. Treba dodržiavať základnú hygienu – umývanie rúk po chytaní zvieraťa. Ak vznikne podozrenie, že zvieratko je infikované, treba vyhľadať veterinára. U tehotných žien sa robí skríning na toxoplazmózu. To je nákaza, ktorá súvisí s mačkami. Je lepšie ak si mačku nezadovážite v tehotenstve,” varuje pred možnými rizikami.

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Pixabay