Je to už takmer 23 rokov, čo nás opustil jeden z najvplyvnejších hudobníkov z obdobia slávy grungeovej scény. Frontman skupiny Nirvana zomrel po tom, ako sa druhýkrát pokúsil o samovraždu. 20. februára by slávil 50. narodeniny.

Nedá sa povedať, že by detstvo tejto hudobnej legendy bolo prechádzkou ružovou záhradou. Rozvod rodičov Kurta výrazne poznačil. Už na základnej škole sa nerád stýkal s ľuďmi a svoj niekdajší maliarsky talent prestal rozvíjať. Dlhé roky žil s otcom, ktorý oňho ale nejavil záujem, a tak prespával u známych. U jedného z otcových priateľov našiel aj vzťah ku kresťanstvu, ktorý ho sprevádzal po celý život.

Kurt Cobain mal vždy priaznivý vzťah k náboženstvu

Jednou z jeho prvých lások bola Tobi Vail, speváčka z kapely Bikini Kill. Napriek tomu, že si boli povahovo vzdialení, dokázali spolu viesť dlhé debaty o politike a filozofii. Mnohé z nich inšpirovali Cobaina pri písaní skladieb na album Nevermind. Možno vás prekvapí, že najznámejšia skladba Nirvany vznikla práve vďaka vtedajšej Kurtovej priateľke. Jej kamarátka raz na stenu jeho izby nasprejovala nápis “Kurt Smells Like Teen Spirit” – Kurt smrdí ako Teen Spirit, čo je značka deodorantu, ktorý Tobi nosila. Cobain však značku nepoznal, a nápis si vyložil ako revolučný výrok.

Cobainovou osudovou láskou sa však stala až Courtney Love, s ktorou ho spájala najmä záľuba v drogách. Po dvoch rokoch randenia sa zosobášili – Courtney v obnosených zamatových šatách a Kurt v zelenom pyžame. Obradu sa zúčastnilo 8 ľudí. Keď Courtney otehotnela a porodila dcéru Frances Bean, médiá ju obvinili z užívania heroínu počas tehotenstva, na základe čoho mali manželia problémy so sociálnymi pracovníkmi.

Kurt Cobain s Courtney Love a ich spoločnou dcérou

Hudobná skupina Nirvana bola založená v roku 1987. Keďže sa Cobain stále zaujímal o náboženskú filozofiu, budhizmus a jaoizmus, rozhodol sa pomenovať svoju skupinu podľa budhistického konceptu sveta bez bolesti a utrpenia – nirvány. V tom čase mala skupina len dvoch členov – Kurta a Krista Novoselica. Až neskôr sa k nim pridal bubeník Chad Channing, s ktorým však Cobain nebol spokojný, a tak ho následne nahradil Dave Grohl, dnes známy ako frontman kapely Foo Fighters. Dodnes najpopulárnejším albumom kapely je album Nevermind, vďaka ktorému rádiá začali hrať viac alternatívneho rocku, a tak dnes poznáme kapely ako Pearl Jam alebo Alice in Chains.

Kurt Cobain hrá na gitare

4. marca 1994, po európskom turné k novému albumu Unplugged, museli speváka hospitalizovať kvôli predávkovaniu sa. Naraz zjedol viac ako 50 tabletiek na spanie a zapil ich šampanským. Z nemocnice však utiekol a zabarikádoval sa doma, kde si strelil brokovnicou namierenou do úst. O Cobainovej smrti existujú aj dve teórie, ktoré popierajú samovraždu: Podľa jednej, odtlačky prstov na pažbe zbrane nepatrili spevákovi, a údajne ho mal zastreliť vrah, ktorého najala Courtney. Druhá teória tvrdí, že sa spevák nedokázal zabiť sám kvôli vysokej dávke heroínu v krvi. Najnovšie sa objavujú tvrdenia, podľa ktorých by spevák zomrel aj keby sa nezastrelil – kvôli predávkovaniu heroínom. Môžeme sa len domnievať, čo bolo pravou príčinou Cobainovho náhleho skratu. Isté však je, že vďaka jeho hudobného prínosu si ho dejiny hudby budú navždy pamätať.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Instagram