Štvrtkové popoludnie v odľahlejšej časti obľúbeného lyžiarskeho strediska na južnej strane Chopku, sa po páde lavíny zmenilo na boj o život. Žiaľ, pre lyžiara Jána sa tento stret s prírodným živlom skončil tragicky. 

K nešťastiu došlo v popoludňajších hodinách v oblasti Veľkého Gápeľa (okres Brezno). V doline, kde sa odohrala táto obrovská dráma, sa krátko pred pádom lavíny nachádzali traja lyžiari. Jedného lavína minula, ďalšieho zasiahla len mierne a tretí lyžiar Ján († 53) toľko šťastia nemal.

Na miesto nešťastia boli ihneď vyslaní traja horskí záchranári so psím doprovodom. Od ústia doliny sa smerom hore na skialpinistických lyžiach presúvali ďalší dvaja záchranári HZS. Po vysadení z vrtuľníka v krátkej dobe zasypaného slovenského 53-ročného lyžiara označil pes, pričom záchranári začali aj so sondovaním a následným vyhrabávaním postihnutého, ktorý bol v hĺbke troch metrov.

Žiaľ, ani rýchly zásah záchranárov zavaleného lyžiara už nezachránil. Ján tak umrel uprostred hôr, ktoré tak miloval. Pochádzal z blízkeho okolia a bol úspešným podnikateľom. Ostali po ňom dve deti a štyri vnúčatá.

Lavína, ktorá zabila Jána dosahovala rozmery 200 metrov šírky a cca 800 metrov dĺžky. Odhadovaná výška nánosu bola do 6 metrov.

Zdroj: HZS, čas.sk  |Foto: facebook HZS, Pexels