Nie je žiadnym tajomstvom, že naše zdravotníctvo je v katastrofálnom stave a rozhodne mu nepomohla ani pandémia koronavírusu. Mnohí lekári a zdravotné sestry sa rozhodli podať výpovede, pričom je stále otázkou, či snaha zvýšiť im platy ich presvedčí, aby zostali na svojich pozíciách. Situáciu nezlepšujú ani preťažené urgentné príjmy v nemocniciach!

Laura Grossmanová pracuje ako lekárka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici. Po jednej zo svojich 12-hodinových zmien na urgentnom príjme sa rozhodla vyjadriť na sociálnej sieti. ,,Lebo u odborného lekára ich objednali o mesiac, lebo praktik ich cez týždeň poslal s ich ťažkosťami ihneď na urgent (áno, tak prídu v sobotu). Lebo mávajú roky bolesti hlavy a mali aj včera, tak prišli dnes,“ opísala situáciu na pohotovosti. Podľa jej slov musela počas svojej služby vyšetriť aj 200 ľudí.

Zdá sa, že urgentné príjmy v nemocniciach čoraz viac nahrádzajú ambulancie, v dôsledku čoho sa pacienti musia pripraviť na nekonečné hodiny čakania. „V zozname vidím človeka, ktorý prišiel na vyšetrenie s nádchou, ďalší s kašľom, ďalší chce kontrolný RTG po covide, ďalší sa cíti psychicky zle, ďalší opitý spadol,“ vysvetlila, a zároveň dodala, že bežne 10 hodín nepije ani neje pri behaní od jedného pacienta k druhému.

Grossmanová sa z tohto dôvodu rozhodla apelovať na občanov, aby si uvedomili, čo znamená vážny zdravotný problém. ,,Zamyslite sa, prosím, koľko viete o svojom tele, koľko viete o bežnom sopli, kašli, drobnom úraze ako je otlak na päte (aj s tým sa chodí na náš urgent) a zamyslite sa nad svojím egom, aspoň trošku, že keď váš chronický problém neriešite mesiace až roky, či akurát tieto dni to je na urgent,“ odkázala Slovákom.

Jej vyjadrenie spustilo na sociálnej sieti búrlivú diskusiu, pričom sa do debaty pridal aj pediater Fakultnej nemocnice v Nitre Peter Visolajský. Rovnakú skúsenosť má totiž aj on! ,,Slovenské nemocničné urgenty (nemocničné pohotovosti) sú najviac a zbytočne zaťažené zo všetkých v EÚ,“ poznamenal Visolajský.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Laura Grossmanová  |  Foto: FB/Laura Grossmanová, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica, Pixabay