Okrem narastajúcej inflácie v potravinárstve, pohonných hmotách či energiách začínajú hlásiť problém aj slovenské lekárne. Už istú dobu zaznamenávajú problém s približne dvadsiatimi liekmi, ktoré Slováci nevyhnutne potrebujú. Niektoré sa dokonca nedajú zohnať ani cez internet.

Slovenské siete lekární podľa informácii Plusky varujú pred závažnou situáciou. Približne 20 liekov aktuálne chýba na pultoch, pričom niektoré nie je možné zohnať už dlhšiu dobu, a to dokonca ani prostredníctvom internetu. Jedná sa o liečivá na predpis, no aj voľnopredajné.

Problém pritom nepociťuje len Slovensko, ale celá Európa. Pacienti sú tak nútení svoju liečbu prerušiť, odložiť alebo sa prenastaviť na inú liečbu. Nedostatok sa týka mnohých liečiv, ktoré sú na úpravu vysokého krvného tlaku, či na riedenie krvi, až po bežné lieky na hnačku alebo teplotu.

Na zozname sa ocitol liek Ebrantil, ktorý chýba napríklad aj v bratislavskej lekárni: “ Keď som šla do lekárne, pani za okienkom mi povedala, že majú výpadok a keďže ide o liek na predpis, nevedela mi odporučiť náhradu,” uviedla pani Alena. V ďalších lekárňach zas hlásia výpadok Urapidilu, Wobenzymu, Enelbinu, Clexanu aj Fraxiparinu. Chýba taktiež Frovamen, Zolpidem Xantis či Dorsiflex. Z voľnopredajných je zaznamenaný nedostatok Hylak Forte, Nurofen sirupu pre deti, Muconasal spreju a Nasivin. Výpadky hlásia aj pri antibiotikách, Valsartane a v minulosti tiež pri Paralene a Nurofene.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk │ Foto: Unsplash