Očkovanie detí v spoločnosti neustále vyvoláva búrlivé diskusie medzi odborníkmi i občanmi. Ministerstvo zdravotníctva je však presvedčené, že je očkovaním nutné chrániť aj tých najmladších. Rozhodnutie predsa len bude na rodičoch.

Posledné týždne sa čoraz viac skloňovala možnosť očkovania treťou dávkou vakcíny, ktorá napokon dostala zelenú. Slováci tak po tretíkrát môžu absolvovať vakcináciu od 13. septembra, no od podania druhej dávky vakcíny musí ubehnúť aspoň osem mesiacov.

Vladimír Lengvarský však v tomto období konzultoval s odborníkmi aj očkovanie detí od piatich rokov, ktoré sa na istý čas dostalo do ústrania. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva bol touto témou neustále konfrontovaný. ,,Táto požiadavka bola vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Má prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako neočkovaní pri styku s COVID-19 nejaké problémy,“ vysvetlil na tlačovej konferencií.

Od dnešného dňa (9. septembra) je tak spustené očkovanie pre deti od piatich rokov, pričom bude fungovať na dobrovoľnej báze. Deti majú dostať iba tretinu dávky vakcíny, kým dospelý človek bežne dostane 0,3 mililitre roztoku, no tí najmenší iba 0,1 mililitra dávky vakcíny. Vakcináciu môžu vykonať pediatri.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: YT/HNtelevízia, Pixabay, TV Markíza