Mnohí odborníci sa obávajú, že Slováci podcenia protipandemické opatrenia pri cestovaní do zahraničia. Veľmi ľahko sa tak môže zopakovať scenár z minulého roka, keď musela naša krajina čeliť druhej vlne pandémie.

Odborníci sa momentálne zaoberajú prognózou epidemiologickej situácie na jeseň, keďže narastajúci počet infikovaných môže opäť spôsobiť lockdown. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nesrší optimizmom, pričom je presvedčený, že je iba otázkou času, kedy sa delta variant nového koronavírusu dostane aj na naše územie.

Úrady regionálneho zdravotníctva sa snažia trasovať všetkých cestujúcich, ktorí sa vracajú z rizikových krajín. Objavila sa však vážna komplikácia, s ktorou Lengvarský nepočítal. ,,Problém je ale v tom, že ľudia, vracajúci sa z iných krajín ako zelených, sa neprihlasujú alebo klamú, odkiaľ prišli. Nezavlečenie delta variantu v mnohom závisí aj od zodpovednosti každého,“ uviedol člen strany OĽaNO v diskusnej relácií V politike.

Politik upozornil, že robia všetko pre to, aby odvrátili tretiu vlnu pandémie, ako je kontrolovanie hraníc, monitorovanie spodných vôd či trasovanie kontaktov. Najdôležitejšiu úlohu stále zohráva správanie sa ľudí, hlavne pri cestovaní do zahraničia. Minister taktiež vyzval Slovákov, aby cestovali do bezpečných krajín, nechali sa zaočkovať a dodržiavali základné hygienické opatrenia. ,,Naša zodpovednosť počas leta ukáže, aká bude jeseň,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ta3.com  |  Foto: FB/Televízne noviny TV Markíza, Ministerstvo zdravotníctva SR