Okolo vakcíny Sputnik V je aj po mesiacoch od jej privezenia na Slovensko stále rušno. Po koaličnej kríze sa zdalo, že ruské nepoužité dávky darujeme alebo predáme najmä na západný Balkán. Podľa najnovších slov ministra zdravotníctva Lengvarského je ale všetko inak.

Na Slovensko sme pred časom priviezli až 200-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V, ku ktorej mala chýbať časť dokumentácie a ktorá zatiaľ nie je zaregistrovaná v Európskej liekovej agentúre. Po koaličnej kríze sa ňou zaočkovalo asi 8-tisíc občanov, kým ďalších 14-tisíc sa má nachádzať vo virtuálnej čakárni.

Hovorilo sa teda o riešení, že 160-tisíc nevyužitých dávok darujeme okolitým krajinám, alebo predáme prevažne na západný Balkán. Podľa najnovších slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je však všetko celkom inak. Čerstvé rokovania totiž naznačujú, že vakcíny poputujú naspäť do Ruska.

Všetky kroky smerujú k tomu, aby sme ich predali späť ruskej strane. Odkúpi od nás 160-tisíc dávok za toľko, za koľko sme ich od nej kúpili. V zálohe nám zostane rezerva pre asi 5 000 ľudí,“ priblížil pre denník Sme. Zároveň vyjadril kritiku voči opozičným stranám Hlas a Smer, ktoré nepodporujú očkovaciu kampaň na Slovensku: „Chápem, že je politický boj a sú aj skupiny voličov, ktoré treba osloviť, ale zdá sa mi trochu cez čiaru, aby si na očkovaní niekto robil politickú kampaň,“ dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj:  │ Foto: FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky