Slovenská spoločnosť nie je jediná, ktorá je akoby rozdelená minimálne do dvoch táborov. Niekedy sa zdá, že ľudia žijú vo paralelných svetoch a navzájom nevedia pochopiť “opačné” názory. Tŕňom v oku liberálnejšej časti Európy je maďarský premiér Viktor Orbán, aktuálne je v Európskej komisii údajne znepokojenie aj z toho, že na Slovensku sa vrátil k moci Róbert Fico.

Každopádne, Slovensko a Maďarsko sú stále relatívne menšími krajinami Európskej únie a pokiaľ na niečo netreba súhlas všetkých krajín, nie je to žiaden problém. Avšak čo by sa stalo, ak by cestou opačného názorového prúdu šla nejaká veľmoc?

Presne to sa deje aktuálne vo Francúzsku, ktoré je druhou najľudnajtejšou krajinou Európskej únie. Pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami bijú liberáli na poplach. Najnovší prieskum ich totižto nepotešil.

Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Ifop existuje reálna šanca, že francúzska krajne pravicová politička Marine Le Pen by mohla vyhrať francúzske prezidentské voľby, ktoré sú naplánované na rok 2027. V prvom kole by ju podľa aktuálnych údajov volilo 36 percent opýtaných.

V druhom kole by pravdepodobne tesne porazila súčasného premiéra Gabriela Attala, ak by sa rozhodol kandidovať. Ak by sa v druhom kole stretla s expremiérom Édouardom Philippom, šance na víťazstvo by boli vyrovnané.

Túto informáciu dnes zverejnil server Valeurs Actuelles, ktorý si objednal príslušný prieskum. Le Penová sa už dvakrát dostala do druhého kola prezidentských volieb, avšak oba tieto pokusy o zvolenie skončili porážkou súčasného prezidenta Emmanuela Macrona. Macron sa však nesmie usilovať o ďalší mandát, keďže vládne druhé volebné obdobie v rade. Macron a jeho partneri, ak nebudú chcieť riskovať prehru a víťazstvu Le Pen, tak podľa spominaného francúzskeho webu budú mať čo robiť, aby našli silného kandidáta schopného vyhrať.

Zdroj: Valeurs Actuelles | Foto: X/Glasnost Gone