Drvivá väčšina Slovákov má miernejší priebeh infekcie koronavírusu, no aj v tomto prípade musia dodržiavať stanovené opatrenia. Vakcína na ochorenie COVID-19 momentálne nie je k dispozícií, v dôsledku čoho si pacienti musia pomôcť osobitne.

Pacient, ktorý je pozitívny na ochorenie COVID-19 a pociťuje príznaky, by mal predovšetkým dodržiavať minimálne 10-dňovú karanténu. Vo všeobecnosti platí, že je nutné veľa odpočívať, pravidelne vetrať, piť tekutiny a užívať voľnopredajné lieky.

V najlepšom prípade by mal mať infikovaný človek k dispozícii vlastnú izbu, a taktiež aj toaletu s kúpeľňou. Po použití spoločných sociálnych zariadení je odporúčané dezinfikovanie. ,,Pri kýchaní, kašľaní a smrkaní pacient používa jednorazové papierové vreckovky, ktoré hneď po použití zahodí do bezkontaktného odpadkového koša. Umyje si ruky mydlom a použije alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky,“ uvádza sa na stránke korona.gov.sk.

Ostatní členovia domácnosti by mali neustále nosiť rúška a rukavice, no zároveň by mali vetrať všetky priestory v byte alebo dome. „Pacient používa vyčlenený samostatný riad, poháre, príbory, ktoré nezdieľa s ostatnými členmi domácnosti. Po použití je ich potrebné umyť v umývačke riadu alebo umyť ručne v teplej vode s detergentom,“ upozorňujú odborníci.

Pri liečbe sú dokonca odporúčané aj staré babské recepty na chrípku, ako je slepačia polievka a zázvorový čaj. Na silné bolesti hlavy či horúčky je možné využiť voľnopredajné lieky z lekárne. Epidemiológovia zároveň upozorňujú, aby ľudia pri pozitívnom teste nepanikárili a snažili sa upokojiť. Psychika totiž zohráva pri liečbe kľúčovú úlohu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: korona.gov.sk  |  Foto: Pixabay