Po nástupe novej vlády visel nad policajným prezidentom Milan Lučanským veľký otáznik. Zdalo sa, že stretnutie s novým ministrom vnútra Romanom Mikulcom situáciu upokojí, no všetko skončilo napokon inak.

Milan Lučanský pred pár minútami oznámil, že odstupuje z postu policajného prezidenta. Verejnosť o svojom rozhodnutí informoval na sociálnej sieti, pričom hlavným dôvodom jeho odchodu má byť politizácia polície, s ktorou absolútne nesúhlasí.

Podľa jeho slov mu súčasný minister vnútra Roman Mikulec nedôveruje a rovnako ani 51-ročný policajt nemá dôveru k Ministerstvu vnútra SR. Obaja majú rozdielne názory na fungovanie polície a Lučanskému dokonca nadriadený už siahol na právomoci prezidenta Policajného zboru.

Rodák z Popradu sa preto rozhodol ustúpiť, keďže snaha odvolať ho z pozície môže vyvolať intrigy, hádky a urážky, o ktoré nemá záujem. Po 30 rokoch tak oficiálne končí v policajnom zbore, pričom požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu 2020.

Celé vyjadrenie Milana Lučanského

,,NEZMIERIM SA S POLITIZÁCIOU POLÍCIE, A PRETO AKO PREZIDENT KONČÍM. Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán. Musím povedať, že napriek silnej podpore môjho okolia, kolegov, rodiny, priateľov, nechcem ďalej spolupracovať so súčasným vedením Ministerstva vnútra SR. Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tú moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné. Nechcem niesť zodpovednosť za začínajúci úpadok dobre vybudovaného Policajného zboru, ktorý nedokážem ovplyvniť, pretože už teraz mi vedenie ministerstva siahlo na právomoci prezidenta Policajného zboru. Nikdy sa nezmierim s politizáciou policajného prezidenta, nech už si pod tým vládna koalícia predstavuje čokoľvek. Možnosť brannobezpečnostného výboru považujem za stratu času, keďže matematika nepustí a koaličný štvorlístok má trojpätinovú väčšinu, i keď dôvod na moje odvolanie nie je žiadny. Nemám chuť trýzniť verejnosť dennodennými hádkami a hádzaním špiny, o ktoré by sa teatrálne vládni predstavitelia postarali. Chcem sa poďakovať všetkým svojim kolegom, každému policajtovi a mojim priaznivcom za roky spolupráce. Po 30 rokoch v Policajnom zbore som sa rozhodol požiadať o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31.8.2020.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Milan Lučanský  |  Foto: FB/Milan Lučanský, Square TV, Polícia SR