Voľba generálneho prokurátora sa stala dôležitou témou na politickej pôde. Koaliční partneri sa kvôli tejto veci dokonca stretli v nemocnici, kde bol Boris Kollár hospitalizovaný, a taktiež u neho doma potom, čo podpísal reverz. Zdalo sa, že voľba roztriešti koalíciu, a zároveň bude hlasovanie trvať dlhé týždne. Opak je však pravdou!

Pre vládnu koalíciu je voľba generálneho prokurátora jedným z najdôležitejších hlasovaní v Národnej rade. Strana OĽaNO dokonca avizovala, že je schopná opustiť koalíciu, ak dôjde k dohode s opozíciou poza chrbát. Výber kandidátov sa napokon zúžil na šiestich mužov, ktorých mená sa pri zasadnutí v Národnej rade skloňovali.

Konkrétne išlo o Maroša Žilinku, Jozefa Čentéša, Tomáš Honzu, Jána Šantu, Rastislava Remetu a Juraja Klimenta. Poslanci sa napokon zhodli na Marošovi Žilinkovi, ktorého podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných. Práve on obstál najlepšie pri vypočúvaní kandidátov pred Ústavnoprávnym výborom NR SR.

Maroš Žilinka bol nominantom strany Sme rodina, pričom zlé jazyky hovoria, že práve oni boli ochotní spojiť sa s opozičnou stranou Smer-SD. Voľba po prvýkrát bola verejná, v dôsledku čoho je známe, že za Žilinku hlasovali poslanci OĽaNO, Smeru-SD, Sme rodina, ĽSNS, no aj nezaradení. Zo strany SaS získal deväť hlasov, no za stranu Za ľudí nepadol ani jeden hlas. Meno nového generálneho prokurátora je tak známe na ďalších sedem rokov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: domov.sme.sk  |  Foto: FB/Za ľudí, Andrej Stančík, markiza.sk