Niektoré nastávajúce mamičky pociťujú pred pôrodom strach. V slovenských nemocniciach je totiž už niekoľkomesačný výpadok dôležitého lieku, ktorý momentálne nahrádzajú svojpomocne v lekárňach z iného liečiva.

Viaceré nastávajúce mamičky majú pred blížiacim sa pôrodom strach. Už niekoľko týždňov totiž v našich nemocniciach chýba liek s názvom prostaglandín PGE2 – Dinoproston. Ide o medikament, ktorý sa používa na vyvolanie pôrodu pri rodičkách, ktoré prenášajú či majú nejaké komplikácie. Podobný problém pritom zaznamenali aj v Čechách či Rakúsku.

Bratislavská nemocnica Novému Času potvrdila, že si napriek chýbajúcemu lieku vie poradiť už pár mesiacov po svojom: „K dispozícii je Prepidil gél, ktorý je plnohodnotnou náhradou lieku Prostinu s rovnakými účinnými látkami,“ uvádza hovorkyňa Kliská. Podľa gynekológov ale daný liek nedokáže plne nahradiť „vyvolávačku“, keďže sa používa len na prípravu pôrodných ciest, nie na samotné vyvolanie. Liek na zápalové degeneratívne ochorenie kĺbov pritom musia špeciálnou úpravou vyrábať v lekárni.

Ministerstvo zdravotníctva ale tvrdí, že problém s chýbajúcim liekom bude vyriešený do decembra 2019, kedy sa dodávka obnoví. O podávaní alternatívnych liečiv do tejto doby pritom rozhoduje ošetrujúci lekár. Mnohé mamičky tak dúfajú, že daný liek nebudú pred pôrodom potrebovať.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk │ Foto: Pixabay