Ak sa chystáte na dôležitú skúšku a chcete si k dobrému výsledku do pomôcť vlastnou kondíciou, dôležité je držať sa týchto overených rád:

[sociallocker]

Vyvetrajte si hlavu

Odborníci odporúčajú hlavne oddych, učeniu by ste sa už deň pred skúškou nemali venovať. Väčšina študentov však využíva posledné minúty na opakovanie si učiva. Prejdite si zbežne len kritické otázky a poobede si doprajte prechádzku alebo nejakú športovú aktivitu.

Spánok je dôležitý

Spánok je kľúčovým prostriedkom, aby vás vaša hlava v deň skúšky nezradila. Unaveným ľuďom sa ťažšie rozmýšľa a pomalšie reagujú. Optimálnych je aspoň osem hodín spánku.

Šaty robia človeka

Na skúšku by ste sa mali aj primerane obliecť. Ak by ste na seba ráno hodili prvé, čo v skrini nájdete, skúšajúci by si to mohli vysvetliť ako prejav neúcty.  Pripravte si oblečenie deň vopred a ubezpečte sa, že je čisté a vyžehlené.

Naraňajkujte sa

Budík si nastavte na skoršiu hodinu, aby ste mali čas aj na raňajky. Tie vás nabijú energiou, ktorú budete potrebovať. Ak máte stiahnutý žalúdok a nič vám nechutí, skúste zjesť aspoň kúsok čokolády. Nielenže vás zasýti, ale aj upokojí nervy.

Ako zvládnuť trému

V žiadnom prípade neprepadajte panike. Trémisti by mali zhlboka dýchať, pomôže aj rozhovor s niekým, kto vás upokojí. Predstavujte si seba niekde na pláži, alebo inom pokojnom mieste, alebo sa pomodlite. Sebavedomo pôsobia vyrovnaní a pokojní študenti – a aj to presvedčí pedagógov, že viete a skúšku tak hravo zvlátnete.

Zdroj: pluska.sk | Foto: flickr.com [/sociallocker]