Známy matematik Richard Kollár zverejnil pred pár hodinami prognózu tretej vlny Covidu, ktorá má na Slovensku naplno prepuknúť na jeseň. Okrem iného zodpovedal aj na otázku, či očkovanie automaticky zabezpečí ochranu pred nákazou a čo presne podporí začiatok ďalšej vlny.

Matematik Kollár sa opakovane vyjadruje k pandemickej situácií na Slovensku a inak tomu nebolo ani pred pár hodinami, keď na sociálnej sieti zverejnil prognózu a akési varovanie. Podľa jeho slov tretia vlna dorazí na naše územie už onedlho: „Všetko pre nás naozaj začne v septembri. Vieme už z mnohých krajín, že nárast bude pravdepodobne veľmi rýchly a je možné, že ho nedokážeme principiálne spomaliť ani prísnymi opatreniami… Vlna príde. Budú to na začiatku najmä deti a mladí. Počty infikovaných detegovaných testami budú asi porovnateľné s predchádzajúcou vlnou, ak nie aj vyššie.“

Kollár si tiež myslí, že v októbri sa začnú opäť plniť nemocnice a pribudnú ďalšie úmrtia. Predpokladá aj príchod lockdownu a premorenie vírusom v mestách, ale aj na dedinách. Dokonca odpovedal aj na to, čo hrozí zaočkovaným obyvateľom: „No takto, infikovať sa môže skutočne každý, niektorí ľudia majú tak oslabenú imunitu, že im ani vakcína nepomôže. Ale je to zriedkavé. Zriedkavo sa stáva aj to, že zaočkovaná osoba infekciu prenesie ďalej. Ak však už ochorenie prelomí aj imunitnú reakciu vyvolanú vakcináciou, tak je pomerne zle a osoba je infekčná ako ktokoľvek nezaočkovaný,“ vysvetlil.

Upozorňuje rovnako na to, že pacienti po prekonaní Covidu získavajú síce protilátky rovnako ako pri očkovaní a výrazne sa znižuje šanca opätovného nakazenia, no dodáva, že „vakcíny poskytujú podľa odborníkov trochu trvanlivejšiu ochranu ako prekonané ochorenie„. V prípade, že ste sa neočkovali ani neprekonali Covid so symptómami, máte podľa Kollára vysoké riziko nákazy na jeseň. Napokon sa úfa, že delta variant neprebije žiadny silnejší: „Zostáva veriť, že sa dominantným variantom nestane niečo oveľa horšie ako delta. Inak to bude „skončili sme jasná správa.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: FB/Richard Kollar, YT/Denník N