Na Slovensku sa rozrástol trend biomatiek, ktoré sa rozhodli nezaočkovať svoje deti. Na internete sa totiž objavili viaceré články či diskusie, ktoré tvrdia, že vakcinácia môže mať súvislosť s autizmom či inými závažnými následkami. Máloktorá si však uvedomuje hrozbu, ktorej vystavuje svoje dieťa v prípade nezaočkovania…

Na Slovensku sa v kontroverznej tematike očkovania a vakcinácie vytvorili dva pomyselné tábory. Kým jedny matky sú presvedčené o správnosti očkovania, ďalšie sa pridali medzi biomatky, ktoré očkovanie odmietajú s argumentom, že ich dieťa môže skončiť ako autista či s iným závažným následkom.

Hoci boli reči o súvislosti medzi autizmom a očkovaním viackrát vyvrátené, niektoré mamičky naďalej odmietajú nechať svoje deti zaočkovať. Pred pár dňami zarezonoval Slovenskom aj prípad Zuzany v Siedmom nebi, ktorá ostala po očkovaní proti vírusu HPV ochrnutá s diagnózou Gullianov-Barrého syndróm. Lekári a epidemiológovia však varujú pred nezaočkovaním, ktoré môže spôsobiť ďaleko väčšie problémy.

Máme prípad pneumokokového zápalu mozgových blán u neočkovaného 6-mesačného dieťaťa. Dieťa bolo 7-krát operované a napriek intenzívnej liečbe bolo prepustené do domácej starostlivosti s diagnózou hydrocefalus, ochrnuté na všetky 4 končatiny, bez známok aktívneho života. V tom čase malo byť pritom očkované 2 dávkami vakcíny proti pneumokokom,” prezrádza pre Plusku šokujúce následky neočkovania predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Podľa nej môžu mať ochorenia, proti ktorým sa očkuje, veľmi vážny priebeh a detí sú neozaočkovaním vystavené životnému riziku. Rovnako sa zvyšujúci počet matiek, ktoré odmietajú očkovanie, podieľa na riziku, že sa dávno vytratené choroby opäť vrátia do populácie. Príkladom je aj Rumunsko či Česko, kde sú “vykynožené” choroby opäť na vzostupe. Česko už ale rokuje o zákone, ktorý bude zakazovať deťom bez očkovania nástup do škôlky. O podobnom zákone sa už uvažuje aj na Slovensku, aby sa zamedzilo ohrozeniu ostatných detí a dospelých.

Zdroj: pluska.sk │ Foto: YouTube, Pixabay