Igor Matovič čelil vo štvrtok doobeda odvolávaniu v NR SR. Hoci sa koalícia vyjadrila so slovami, že premiéra podržia, v pléne vystúpil Juraj Blanár zo Smeru, posielajúci Matovičovi ostrý odkaz. Okrem toho poukázal na 5 bodov, kvôli ktorým by nemal viac zastávať svoj post.

Štvrtkové doobedie patrilo ohlasovanému odvolávaniu premiéra Igora Matoviča v NR SR. Mimoriadna schôdza bola otvorená až na druhý pokus, keď bol v sále nedostatočný počet poslancov. O slovo sa hneď na začiatku prihlásil Juraj Blanár (Smer), posielajúci Matovičovi ostrý odkaz. Vymenoval päť bodov, vďaka ktorým by podľa opozície nemal premiér viac zastávať svoj post.

Blanár na úvod poznamenal, že plagiátorstvo je len jedným z dôvodov a myslí si, že celá politická kariéra premiéra a jeho pôsobenie je postavené na podvodoch, klamstvách o oponentoch či bonzáctve. Ako hlavné dôvody odvolania uviedol, že Matovič si neplní sľub predsedu vlády a nevykonáva funkciu svedomite a čestne. Takisto je presvedčený, že sa odchýlil od programového vyhlásenia vlády, na základe ktorého mu bola vyslovená dôvera. Predseda vlády tiež podľa Blanára nie je pripravený na manažovanie krajiny, a nie je dostatočne osobnostne vybavený v oblasti politického marketingu na sociálnych sieťach, pričom riadi krajinu cez statusy.

Blanár na záver spomenul tému plagiátorstva, pričom túto kauzu označil len za vrchol správania sa predsedu vlády a dodal, že k vlastného plagiátorstvu je oveľa zhovievavejší ako v prípade Kollára. Matovičovi vytkol aj chýbajúcu stratégiu uceleného plánu po koronakríze, nedostatočnú pomoc ľuďom, pochybnú aplikáciu, ktorú označil ako špicľovací zákon, ako i podľa neho spackaný bruselský summit. Premiér má mať taktiež problém v oblasti právneho štátu a prehlbuje priepasť a rozdeľovanie v spoločnosti. Skritizoval aj návrh o voľbe generálneho prokurátora, čo je podľa neho len spôsob, ako ovládať justíciu.

K odchodu z funkcie teda premiéra vyzýva najmä strana Hlas na čele s Pellegrinim, no rovnako aj Smer, hoci Matovič vyjadril svoj jasný názor na diplomovú prácu na poslednej tlačovej besede. Tieto dve opozičné strany sú napriek rozporom a odchodu poslancov v tematike jednotné a podporujú sa. Koaliční partneri však už pred niekoľkými hodinami uviedli, že neplánujú povaliť vládu kvôli diplomovej práci. Samotný Matovič považuje za opovážlivosť opozície vyjadrovať sa k morálke po tom, čo podľa jeho slov rozkrádali tento štát celé roky: „A viete, prečo je tu taký veľký kvik? Lebo sme svine odstavili od válova,“ naložil opozícii. Spomenul políciu, ktorú ovládal Bödör a teraz premiér dúfa, že ľudia sa začnú postupne ozývať.

K slovu sa dostal aj Peter Pellegrini, ktorý označil slová Matoviča za plačkanie a jeho za osobu, ktorá je vedená mamičkou za ruku. Dodal, že ak premiér neodstúpi, nemá chochmes, Boha pri sebe a má vyoperanú hanbu. „Klamstvo je pre Igora Matoviča pracovnou metódou,“ dodáva so slovami, že ho nezachráni ani detektor lži. Viacerí napokon Pellegrinimu pripomenuli, že mal možnosť sa celé roky ozvať v prípade káuz Smeru, no neurobil tak. Kvôli kauze Vietnamca či Troškovej na návšteve u Merkelovej si podal opozíciu aj Jaroslav Naď: „My máme mandát, aby sme tu nastolili poriadok. A toho sa bojíte,“ odkazuje. Po nekonečne dlhých príhovoroch, ktoré trvali do piatej rána, sa napokon prešlo k hlasovaniu. Matovič ostáva na poste premiéra, pričom proti odvolaniu bolo 78 poslancov. Za odvolanie predsedu vládu bolo 47 poslancov, a to jednotne všetci zo strany Smer, ĽSNS a vznikajúceho Hlasu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YouTube/Aktuality.sk │ Foto: Facebook/Igor Matovic