Igor Matovič ohlásil celoplošné testovanie národa na koronavírus, pričom začať sa má v najzasiahnutejších okresoch už o pár dní. V relácií Na telo ale poriadne pritvrdil, keď oboznámil Slovákov s tým, čo ich čaká v prípade odmietnutia účasti na pretestovaní.

Igor Matovič ohlásil celoplošné pretestovanie Slovákov na koronavírus, pričom na jeho slová už zareagovala prekvapená Zuzana Čaputová aj profesor Vladimír Krčméry, ktorý upozornil na dôležitý detail. Armáda tak pripravuje podmienky na testovanie s názvom Spoločná zodpovednosť, ktoré by sa malo spustiť už začiatkom novembra. Už o pár dní ale začne pilotné testovanie v najpostihnutejších okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a v okrese Bardejov.

Premiér považuje pretestovanie obyvateľov za poslednú možnosť, ako sa vyhnúť „ceste do pekla“ a v prípade, že sa zhorší situácia s počtom nakazených, zvažuje úplný lockdown krajiny. Matematik Richard Kollár však pre DenníkN potvrdil, že testovanie antigénovými testami, ktoré si vláda objednala, nie je úplne stopercentné, pričom testy firmy Abott majú 95,3 až 99,6 %-nú špecificitu. Znamená to, že by v tom horšom prípade pri pretestovaní 4 miliónov Slovákov vzišlo asi 80-tisíc falošne pozitívnych výsledkov, pričom títo obyvatelia by v skutočnosti vírus nemali, no museli by spolu s rodinami ostávať zbytočne v karanténe a opätovne sa testovať pomocou PCR.

Rovnako uviedol, že test odhaľuje nákazu účinnejšie do piatich dní od nástupu príznakov, pričom po týždni klesá presnosť na 75 %. Profesor Krčméry doplnil, že testy by počas jedného dňa odhalili len časť nakazených a bolo by o niekoľko dní nutné aj ďalšie pretestovanie. Premiér ale trvá na tom, že celoplošné testovanie je nevyhnutné, aj keď doposiaľ neprebehlo v žiadnej európskej krajine.

Dokonca v nedeľňajšej relácií Na telo pritvrdil, keď uviedol, že ešte nevie, či bude testovanie dobrovoľné alebo povinné. Zvažuje však tresty pre obyvateľov, ktorí sa testovania odmietnu zúčastniť: „Osobne si myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten, kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré bude štát poskytovať v budúcom roku. Je úplne legitímne v takejto situácii, tým ľuďom, videli sme ich včera pred Úradom vlády, kde sa správali ako opice, pomaly, ak takíto ľudia si povedia, že na testovanie nepôjdu, nevidím najmenší dôvod, aby tí zodpovední ľudia, ktorí si uvedomujú, čo je COVID-19 a čo nám to môže spôsobiť na ekonomike, aby sa týmto ľuďom trebárs skladali na zdravotnú starostlivosť, alebo niečo podobné,“ uviedol. Matovič dodal, že by napríklad mohol takýmto ľuďom ponechať základnú starostlivosť, ale za všetko ostatné by platili.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Počas hlasovania v relácii Na telo približne polovica hlasujúcich ľudí odmietla účasť na plošnom testovaní

Zdroj: Televízia Markíza, dennikn.sk │ Foto: Televízia Markíza