Igor Matovič čelí v týchto dňoch verejnému lynču po tom, ako sa prevalilo, že aj jeho diplomová práca môže byť plagiátom vyhotoveným z dvoch publikácií. Premiér, ktorý už o pár hodín bude čeliť odvolávaniu, sa ale rozhodol postaviť pred Slovákov a vyjadril sa k celej kauze.

Igor Matovič prežíva krušné chvíle, odkedy sa prevalila kauza jeho diplomovej práce. Hoci si priznal pochybenie a uznal, že to z jeho strany nebolo fér, opozícia sa momentálne snaží premiéra z jeho funkcie odvolať. Už na štvrtok je pritom zvolaná mimoriadna schôdza NR SR, na ktorej sa rozhodne o jeho ďalšom osude. Už teraz je ale jasné, ako sa k problému postavia koaliční partneri Matoviča.

Ten sa po návrate z Bruselu postavil pred Slovákov na tlačovej besede, ktorú patrične ohlásil aj na svojom profile sociálnej siete. “O 16:30 predstúpim pred najväčšie slovenské morálne autority na verejnú spoveď o mojej diplomovke. Zaujímavé – tešia sa oni, teším sa ja. Vzájomné potešenie. Sledujte internety,” uviedol. Pred kamerami sa napokon ospravedlnil za oneskorenú reakciu so slovami, že čakal na svoj príchod na Slovensko.

Premiér opäť obvinil Denník N z toho, že odhalenie o diplomovke zverejnil zámerne v čase, kedy cestoval do Bruselu. Zároveň upozornil na čas, kedy mu boli z denníka otázky doručené ako aj časové ultimátum na reakciu, hoci sa nachádzal v lietadle. Poukázal i na to, že v článku bol napokon zmenený text bez toho, aby na to denník upozornil. “Vážim si vaše zistenia v minulosti, ale ak chce byť niekto morálna autorita, musí sa tak aj správať,” uviedol Matovič a článok označil za plagiát samotného článku.

Predseda vlády tiež uviedol, že pred 8 rokmi zverejnil HN denník, že práca je napísaná na základe ozdrojovanej knihy, a podľa jeho slov tak ani nejde o žiadne nové zistenie, keďže sa Matovičovej diplomovke venovali novinári už v roku 2012. “Nikdy som sa nesnažil zatajiť, že som vychádzal z danej štúdie,” dodal so slovami, že ju aj v práci riadne uviedol. Práve preto sa podľa svojich slov odvážil postaviť tak vehementne v prípade Andreja Danka a bol si istý, že on nič podobné neurobil.

Matovič dodal, že má čisté svedomie a nesnažil sa svoju prácu nijako ukryť. Keďže mu ale diplomovku napokon prepisovala kamarátova sestra, netušil, že niektoré citácie uvedie prípadne bez zdrojov. Vyzdvihol, že chce ale pokračovať v práci pre krajinu a plánuje s partnermi ťahať za jeden povraz. Vylúčil tiež, že by ostatné koaličné strany ovplyvňoval a štvrtkové hlasovanie o odvolaní ponecháva plne v ich kompetencii.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YouTube/HNtelevízia │ Foto: Facebook/Igor Matovic