Igor Matovič sa v piatok postavil pred novinárov na tlačovej besede, na ktorej prehovoril o vysoko diskutovanej téme ruskej vakcíny Sputnik a o štvrtkovej návšteve Ruska. O slovo požiadal aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Matovič po škandalóznej výmene názorov medzi Ruským fondom priamych investícií a slovenským ústavom ŠÚKL predstúpil pred verejnosť. „Bohužiaľ, ukázalo sa, že Sputnik má na Slovensku priveľa vysokopostavených nepriateľov, ktorí robili všetko pre to, aby zabránili jej využitiu, tvrdí expremiér. Rusko sa podľa neho práve na základe nedodržania zmlúv a situácie, ktorá u nás nastala, rozhodlo pre požiadanie o vrátenie vakcíny Sputnik.

Kľúčovým dôvodom je, že sa Rusi cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu. Bohužiaľ, výsledky z neregistrovaného laboratória zaplavili svet a poškodili povesť Sputnika. Necítili by sme sa trápne, trošku ponížení a okydaní pred celým svetom? Z tohto pohľadu chápem rozčarovanie z ruskej strany,“ uviedol Matovič. 

Dodal tiež, že s takýmto prístupom môžeme na všetko doplatiť tým, že sa budeme s Covidom mordovať až do roku 2030. Zároveň prízvukoval, že výlučne ruskou vakcínou sa chce zaočkovať až 500-tisíc obyvateľov. Toho si je vedomý aj minister zdravotníctva Lengvarský, ktorý však čaká na oficiálne odobrenie vakcíny: „Musí to však prejsť štandardným procesom schvalenia aj v rámci EMA,“ dodal. Po krátkej tlačovke obidvaja ministri bez odpovedí na otázky novinárov odišli, pričom podľa portálu Topky novinári ostali prekvapene vymknutí v press centre ministerstva financií, video >>> TU <<<.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: topky.sk │ Foto: YT/HNonline