Igor Matovič od podpísania zmluvy s Ruskom o nákupe 2 miliónov vakcín čelí obrovskej kritike, pričom vzťahy v koalícií sú na bode mrazu. To, že Sputnik rozhádal našu vládu, si už všimli aj v samotnom Rusku, odkiaľ prišla premiérovi nečakaná pošta.

Neschválená vakcína Sputnik, ktorú vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany, vyvolala medzi politikmi veľké vášne a roztržky, pričom Richard Sulík hovorí najnovšie o rekonštrukcií vlády. Aktuálne na verejnosť unikla nečakaná správa o tom, že Sulík mal údajne Matovičovi adresovať ostré slová a nadávku. Okolo novej ruskej vakcíny je veľký rozruch aj preto, že organizácia Transparency International zverejnila, že ministerstvo zdravotníctva odmieta ukázať podpísané zmluvy s ruským dodávateľom napriek výzve.

Veľké zásielky už pritom dorazili na Slovensko, hoci mnohí politici aj vedecká verejnosť odmieta očkovanie, až dokým vakcínu neschváli Európska lieková agentúra, pričom Slovenská komora lekárov jej použitie odobrila. Konflikty kvôli Sputniku V si už všimlo aj samotné Rusko, ktoré predostrelo Matovičovi šokujúcu ponuku! „Včera neskoro večer som dostal od výrobcu vakcíny Sputnik V oficiálnu ponuku, že v situácii, keď má byť ich vakcína na Slovensku predmetom takej nenávisti, že koaliční partneri hrozia až rozpadom vlády, sú ochotní ešte dnes zrušiť celú zmluvu na zabezpečenie 2 000 000 vakcín. Bez akýchkoľvek sankcií voči Slovensku,“ píše premiér so slovami, že o Sputnik sa pobije ďalších 40 krajín, ktoré na vakcíny čakajú.

Matovič sa podľa svojich slov reakcií východných susedov nečuduje: „Osobne ich plne chápem, ak by som bol na ich mieste, tiež by mi bolo nepríjemné, ak by môj liek, ktorý zachraňuje životy, niekto zneužíval na politické zápasy. Tým dupľom, ak 40 iných krajín prosí o čím skoršie dodávky. Tak poprosím kolegov, nech sa rýchlo (ešte dnes) vyjadria a nezávislé médiá nech umožnia svojim čitateľom tiež vyjadriť názor. Váš názor? Môj? Bola by to najväčšia chyba, akú by sme mohli spraviť,“ uvádza premiér svoj postoj.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: FB/Igor Matovic