Igor Matovič sa okrem iného v súčasnosti zaoberá aj výberom 72 nových okresných prednostov. Medzi stovkami nominovaných však podľa jeho slov môžu byť aj ľudia, ktorí majú na rováši nejaký prešľap či kauzu. Premiér tak zaviedol novú praktiku a Slovákov vyzýva k radikálnemu kroku.

Aktuálne prebieha vo vláde výber nových prednostov na okresných úradoch. Na Slovensku je 72 týchto inštitúcií a o posty sa uchádza celkom 330 kandidátov. Ako uviedol na tlačovej besede Igor Matovič, v súčasnosti má vybraných už 70 vhodných kandidátov a dve nominácie zatiaľ ešte nie sú známe. Jeho hlavným cieľom je proces výberu odpolitizovať, ako avízoval aj pred voľbami. Zároveň sa bude čoskoro hlasovať o dôvere Borisovi Kollárovi, ktorý má za sebou viacero káuz.

Z nominovaných má mať pritom podľa Matoviča len 9 z nich čosi spoločné so stranou OĽaNO a ich mená nepoznali ani koaliční partneri. Premiér tvrdí, že prednostovia spadajú do kompetencie Romana Mikulca, a zároveň zdôraznil, že zodpovedá za to, čo budú kandidáti na úradoch robiť a v prípade prešľapov “pôjdu z hrušky dole”.

Vláda má čas na vymenovanie prednostov ešte približne týždeň, no dovtedy vyzval Matovič Slovákov k neobvyklému a šokujúcemu kroku. Vyhlásil totiž “verejnú lustráciu” a požaduje, aby ľudia, ktorí vedia o akomkoľvek prešľape nominantov, nahlásili túto skutočnosť na webe >>> TU <<<. Premiér odmieta, že by išlo o bonzáctvo a nominantov bude s nahlásenými prešľapmi priamo konfrontovať a požadovať vysvetlenie. “My chceme vtiahnuť ľudí do deja. Že to je bonzáctvo? Mne sa zdá, že keď niekto má závažnú informáciu o niekom, kto by mal byť šéfom okresného úradu, tak by sa mal o ňu podeliť, a nepovažujem to za bonzáctvo. Považujem to za racionálnu spoluprácu vo verejnom záujme,” dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti │ Foto: Facebook/Igor Matovic