Igor Matovič je s výsledkami prvého kola testovania nadmieru spokojný. Pred občanov Slovenska predstúpil na tlačovej besede a urobil nečakaný krok. Z úst premiéra zaznelo veľké ospravedlnenie všetkým, ktorých na testovanie prinútil ísť.

Vláda Igora Matoviča má za sebou v spolupráci so samosprávami, zdravotníkmi, vojakmi či dobrovoľníkmi úspešne zvládnuté prvé kolo plošného testovania. Premiér sa už podľa vyjadrení pripravuje aj na druhé kolo, pričom pár okresov sa vďaka výborným výsledkom testovania už nezúčastní. Primátori a starostovia niektorých miest a obcí však vážne uvažujú, že druhú časť akcie pod názvom Spoločná zodpovednosť odmietnu.

Premiér poslal po zvládnutí prvého kola aj štipľavý odkaz prezidentke so slovami, že svojím postojom Slovensku nepomohla. A hoci po celý čas tvrdil, že pôjde o dobrovoľnú účasť občanov, napokon uznal, že mnohí boli k testovaniu nútení. Následne sa občanom verejne ospravedlnil. „Ešte pred vašimi otázkami mám štyri veci. Jedno je ospravedlnenie a tri sú prosby. Ospravedlnenie by som chcel adresovať všetkým tým ľuďom, ktorí na toto testovanie nejdú z vlastnej vôle a idú na to testovanie preto, lebo si uvedomujú, že podmienky sú nastavené tak, že inak by nemohli ísť do práce a nemohli by ako tak slobodne žiť. Je mi ľúto vašich pocitov, ale sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchií… Prepáčte mi, áno, že sme vás donútili ísť na tento test. Prosím, odpustite nám to, nebolo to myslené zle, bolo to myslené v záujme nás všetkých. Napriek tomu vám veľmi ďakujem, že ste sa tohto testu zúčastnili,“ uviedol Matovič.

Zároveň vyslovil tri prosby, pričom ľudí s pozitívnym testom vyzval, aby spoločne s rodinami ostali v poctivej 10-dňovej karanténe. Taktiež ich poprosil, aby bez hanby zavolali svojim známym a rodinným príslušníkom, s ktorými sa stretli a priznali výsledky. Ľudia, s ktorými sa kontaktovali, by sa tak mali rovnako nechať otestovať a správať sa ostražito. Matovič na záver požiadal aj občanov s negatívnym testom, aby žili tak, akoby boli pozitívni a naďalej sa chránili rúškom, dodržiavali odstupy a dbali na dezinfekciu rúk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TB │ Foto: TA3 | Video: Streamable.com