Balík pomoci pre rodiny bol pred pár hodinami schválený vládou aj napriek tvrdej kritike zo strany SaS. Návrh Igora Matoviča sa momentálne nachádza v parlamente, pričom sa o ňom rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Už teraz je však jasné, že mestá a obce z nápadu ministra financií neskáču od radosti.

Balík pomoci pre rodiny má zdvihnúť jednorazový príspevok na dieťa, daňový bonus, a dokonca zabezpečiť aj pravidelné príspevky na voľnočasové aktivity žiakov. Ide o obrovské finančné výdavky, ktoré chce Igor Matovič získať tak, že vezme mestám a obciam takmer 600 miliónov eur. Strana Sas upozorňuje, že budú musieť zvýšiť poplatky a miestne dane, v dôsledku čoho si rodiny aj tak v závere nepolepšia.

Bolo iba otázkou času, kedy sa ozve aj samotné Združenie miest a obcí, ktoré so štátom obmedzilo komunikáciu, a zároveň sa nachádza v štrajkovej pohotovosti. Primátori, starostovia aj župani sa hnevajú, že štát na nich hodil testovanie obyvateľov počas pandémie koronavírusu a teraz musia poskytovať starostlivosť utečencom z Ukrajiny bez pomoci štátnych inštitúcií.

Aj napriek tomu, že štrajková pohotovosť je momentálne symbolická, členovia ZMOS-u majú v pláne pritvrdiť a obmedziť niektoré služby pre ľudí. ,,Je to štrajk proti tomu, že štát si zo samospráv dlhodobo robí bankomat. Aj z tohto dôvodu samosprávy budú financovať už iba tie kľúčové priority, ktoré sú najdôležitejšie,“ povedal hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák na mimoriadnom sneme.

Členovia ZMOS-u sa hnevajú, že na nich štát hodil množstvo kompetencií od zriaďovania škôlok, zdravotníckych zariadení cez úpravu ciest až po odstránenie odpadu. Teraz chce ministerstvo financií, aby vykonávali všetky tieto služby a ešte aj s deficitom miliónov eur. Mnohí primátori tak dúfajú, že balík pomoci pre rodiny nebude v parlamente schválený, pričom apelujú na poslancov i samotnú prezidentku, aby zákon nepodpísala.

V prípade, ak Matovičov návrh prejde, mestá i obce môžu ísť do ostrého štrajku. Aj napriek tomu, že nechcú spôsobiť ľuďom problémy, môže dôjsť k zatvoreniu rôznych inštitúcií a úradov. Taktiež môžu primátori či starostovia nechať zatvoriť škôlky, školy, polikliniky, matriky či stavebné úrady.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/ZMOS, tvnoviny.sk  |  Foto: FB/Igor Matovic, YT/ZMOS